1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Simora [160]
3 years ago
15

Cecil Green sells golf hats. He knows that most people will not pay more than $20 for a golf hat. Cecil needs a 40% markup on co

st. What should Cecil pay for his golf hats? (Round your answer to the nearest cent.) Cecil pays $
Mathematics
1 answer:
ahrayia [7]3 years ago
6 0
If we call the cost C then Cecil has to mark the product up 40% of C. That means he needs to charge the whole cost (100%) + 40% of the cost.

That is 140% of C. This amount needs to be $20.

In an equation we have 140% of C which can be written ( \frac{140}{100} )C set equal to $20. We solve for C which is the cost or what Cecil should pay for a hat.

(\frac{140}{100} )C=20
(\frac{7C}{5} )= \frac{20}{1}

This is a proportion so we cross-multiply to solve:
100=7c
\frac{100}{7} =C
C=$14.29
You might be interested in
Margaret is going on vacation to Alaska. She has 13 sweaters and needs to choose 6 to take with her on vacation. How many ways c
spayn [35]

Answer:

1,716

Step-by-step explanation:

I just took the quiz.

8 0
2 years ago
Here are the monthly charges for Jo's mobile phone
yaroslaw [1]

Answer:

The correct answer is - 625.36.

Step-by-step explanation:

Given:

Fixed mothly plan - 616

free minutes - 150

Used minutes - 170

Free text - 150

Used text - 182

Charging amount over free limit - 18p

Solution:

Number of minutes over the limit -  170 - 150 = 20

Number of text over the limit - 182 - 150 = 32

So the extra amount that will be add to the monthly charge would be -

(20*0.18) +(32*0.18)

and the total charge of the month would be -

= 616+(20*0.18) +(32*0.18)

= 616+3.60+5.76

= 625.36

Thus, the correct answer would be - 625.36

5 0
2 years ago
Manuel buys 7.9 pounds of strawberries. Each pound costs $3.89. Which expression gives the best estimate of the cost of the stra
topjm [15]
The options you gave are extremely confusing, but if you round 7.9 it is 8, and if you round $3.89 it is $4. Therefore, the best estimate would be 8•$4, or $32
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which phrase describes the linear relationship between the x and y values shown in the table?
kompoz [17]

9514 1404 393

Answer:

  C. y is 6 less than x

Step-by-step explanation:

It is not hard to check.

  A. 6 times x is 6×8 = 48, not 2

  B. 6 times y is 6×2 = 12, not 8

  C. 6 less than 8 is 2; 6 less than 9 is 3

  D. 6 more than 8 is 14, not 2

__

The relation described in C matches the table.

5 0
2 years ago
4x - 4 - 8y + 8 - 5x + 1 =
SashulF [63]
-x-8y+5

Hope this helps, we have same name btw
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The temperature at a point (x, y, z) is given by t(x, y, z) = 200e−x2 − 5y2 − 9z2 where t is measured in °c and x, y, z in meter
    10·1 answer
  • A 2-pint bottle of dish soap costs $6.04. What is the price per cup?
    9·1 answer
  • Determinati numerele intregi care verifica relatia |3X-12|=0
    10·1 answer
  • The circonfrinse of a circle is 6pie ft. what is the area of the circle
    10·2 answers
  • Prove that the Greatest Integer Function f: R -> R given by f(x) = [x], is neither one-once nor onto, where [x] denotes the g
    13·1 answer
  • Help please, properties of congruence
    11·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST
    9·2 answers
  • There are 3 times as many males as females on the maths course at university. What fraction of the course are female?
    10·1 answer
  • Z2 + (2j – 3)z + (5 – j) = 0
    11·1 answer
  • Please solve for x please use statement reason
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!