1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melisa1 [442]
3 years ago
15

Eight friends are going bowling together if they each rent a pair of bowling shoes for $2.00, they each play two

Mathematics
2 answers:
tangare [24]3 years ago
6 0

Answer: The answer is 668.00

Step-by-step explanation: <u>Part one</u> (8 x 2.00)= 16.00 x 41.00 = 656.00 ⇒ ( 8 people, 2.00 per shoes, 41.00 total 656.00)

<u>Part two</u> 1.50 x 8 = 12.00 ( 8 people and 8 sodas for 1,50)

<u>Part three</u> 656.00 + 12.00 = 668.00 ( total price because of the shoes, the two games, the soda and the number of people that had to pay.)

HOPEFULLY THIS HELPS!!!

Mnenie [13.5K]3 years ago
4 0

2.00+1.50= 3.50.

3.50x8= 28.00

I'm assuming they each paid 41.00 dollars for two games,

41.00x8= 328.00

328.00+28.00= $356.00

Hope this is correct and/or it helps!

Sorry, didn't realize my mistake.

You might be interested in
A 3 liter bottle of juice costs $5.70<br> What is the unit price for 1 liter of juice?
Galina-37 [17]

Answer:

$1.90

Step-by-step explanation:

Divide 5.7 by 3 to get your answer.

\frac{5.7}{3} = 1.9

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two athletic shoe brands were studied to see which brand was manufactured with the least amount of defects. Brand A was found to
avanturin [10]

Answer:

21

Step-by-step explanation:

We need to determine the percentage of defects of shoes for brand A

Percentage of shoes that have defect = (5/600) x 100 = 0.83%

shoes that would have defects when 2500 shoes are manufactured = 0.83% x 2500 = 0.0083 x 2500 = 20.75

rounding off to the nearest whole number gives 21 shoes

3 0
2 years ago
Solve <br> 2x + 4 ( 2x + 7 ) + 3 (2x + 4)
horsena [70]
2x+4(2x+7)+3(2x+4)
2x+8x+28+6x+12
16x+40

16x+40 would be the answer you can’t solve it any further
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jakes batting average for softball season is 0.368 what is Jake’s batting average written in expanded form
alukav5142 [94]

Here you go the answers below

4 0
3 years ago
Roger went shoe shopping with his cousins Derek and Kamal. Roger bought a pair of basketball shoes that cost $74.95. Derek spent
bezimeni [28]

Answer:

I'm pretty sure its $19.65

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which person has the highest hourly wage? Kevin? Savannah? Greg?
    9·1 answer
  • A trapezoid is a parallelogram.<br><br> True or False
    14·1 answer
  • Simplify the polynomial by using foil or box method <br> (2y-1)(y+4)
    14·1 answer
  • Can someone please tell me the ans of Question no. 5, 7 and 12 please
    11·1 answer
  • Condense: log26-log23=
    15·1 answer
  • Thirteen people on a softball team show up for a game. a)How many ways are there to choose 10 players to take the field? b)How m
    12·1 answer
  • The bottom surface of the pool is flat and needs new tiles. If each tile covers 1/9 of a square yard and costs $3, what is the c
    12·1 answer
  • Which of the following are characteristics of the graph of the reciprocal parent function? check all that apply
    12·1 answer
  • I need health drink is 130% of the recommended daily allowance RDA for a certain vitamin the RDA for this vitamin is 45 MG. How
    11·1 answer
  • Can someone please help me with Evaluate |5| - |-5|.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!