1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elina [12.6K]
3 years ago
8

The ____ function determines the lowest number in a range.

Mathematics
1 answer:
romanna [79]3 years ago
5 0
The minimum function determines the lowest number in a range!
You might be interested in
Please help me........
kati45 [8]

Answer:

x = 54

General Formulas and Concepts:

<u>Pre-Algebra</u>

Order of Operations: BPEMDAS

  1. Brackets
  2. Parenthesis
  3. Exponents
  4. Multiplication
  5. Division
  6. Addition
  7. Subtraction
  • Left to Right

<u>Algebra I</u>

  • Equality Properties

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define</u>

-12(x + 4) + 14x = 60

<u>Step 2: Solve for </u><em><u>x</u></em>

  1. Distribute -12:                              -12x - 48 + 14x = 60
  2. Combine like terms:                   2x - 48 = 60
  3. Add 48 to both sides:                 2x = 108
  4. Divide 2 on both sides:              x = 54
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What number is 9/21 of 1260?
devlian [24]

Answer:

It's 540.

Step-by-step explanation:

You divide 9 by 21 then you multiply it by 1260 and you get 540

3 0
3 years ago
Find the unit rate <br><br> $28 for 7 people
Vlad1618 [11]

Answer: 4 dollars per person .  that would be it .

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Paco bought 3 CDs that cost d dollars each and a pack of gum for C cents. Write an expression for the total cost of his purchase
cupoosta [38]

Answer:

The correct option is A) 3d+C.

Step-by-step explanation:

Consider the provided information.

Paco bought 3 CDs that cost d dollars each.

Let d is the cost of each CDs.

The cost of 3 CDs will be 3 times of d.

This can be written as:

3d

He bought a pack of gum for C cent. Thus, we can say that the cost of pack of gum is C.

Now add the cost of gum in above expression.

3d+C

Hence, the required expression is 3d+C.

Thus, the correct option is A) 3d+C.

3 0
3 years ago
Please help i’ll give brainliest❤️
shusha [124]
3/8 would be your answer
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jenny is solving the equation 3 x + 5 = 4 x + 2 using algebra tiles. She cannot decide if she should add 3 negative x-tiles or a
    14·2 answers
  • 160 dogs,there are 17 trucks each truck can hold 9 dogs.how much trucks you will need to hold 9 dogs in each truck?​
    5·1 answer
  • -3 1/4 x+25 =2 1/4x-13 1/2
    12·1 answer
  • Please help me I can not figure it out​
    13·1 answer
  • what is the total number of outcomes from selecting one entree from a choice of nine entrees and one dessert from a choice of th
    11·1 answer
  • Brennan is wrapping a birthday present for his sister. He starts with 2 yards of ribbon. Then, he cuts off 9 inches to decorate
    10·1 answer
  • PLEASE HELP IM NEW HERE! A library would like to see how many of its patrons would be interested in regularly checking out books
    14·1 answer
  • Someone ols help tysm if you dk im new :D
    6·2 answers
  • Find a formula for the linear function passing through the points (-1,14) and (2,-10)
    5·1 answer
  • Fatima purchased a new mattress when it was on sale. The sale price was 20% less than the regular price. If the sale price was $
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!