1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BabaBlast [244]
3 years ago
7

A bag of 8 apples cost $2.88. What is the cost of one apple

Mathematics
1 answer:
k0ka [10]3 years ago
6 0
You have to use the formula cost over quantity Divide 8 and $2.88 The answer is. 0.36
You might be interested in
tom jogged 3/10 mile, betsy jogged 5/10 mile, and sue jogged 2/10 mile. who jogged a longer distance than 4/10 mile?
Inga [223]
Betsey jogged the longer distance.
5 0
3 years ago
A milk container capacity is one gallon. How many cups would that equal ?
nekit [7.7K]
<span>1 gallon = 4 quarts = 8 pints = 16 cups </span>
6 0
3 years ago
What is the equations of the line passing through points (-3,7) and (9,-1)?
diamong [38]

Answer:


y = -2/3x + 5 or A.

8 0
2 years ago
Dhhdhdhdhhddhdhdhdhdhdhi
wel

Answer:

dddasssssssssssssssssssssssssssssssssssssss

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
D − 21.4 = 87 . Help! What is D?
Vesnalui [34]

Answer:

108.4

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Express 72×12 in the exponential form​
    10·1 answer
  • The most accurate definition of a multiplicand is the A. person responsible for the multiplication work. B. answer to a multipli
    7·1 answer
  • V-10=-3 solve the equation
    7·1 answer
  • A large bowl contains 10 small balls and each ball has a color and a number. The 10 balls are denoted by B1, B2, B3, B4, R1, R2,
    7·1 answer
  • Solve. 5 + 2(x + 1) = 2x
    12·1 answer
  • Caleb is 43.25 inches tall. his friend, greg, is 58.65 inches in height. what is their combined height?
    9·2 answers
  • Simplify 3(6g+2) -5g
    5·1 answer
  • Please help due in 30 mins
    13·2 answers
  • Given: 3 − 2(x + 4) = 13 prove: x = −9
    11·2 answers
  • Describe at least two differences between constructing parallel lines and constructing perpendicular lines.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!