1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BabaBlast [244]
4 years ago
7

A bag of 8 apples cost $2.88. What is the cost of one apple

Mathematics
1 answer:
k0ka [10]4 years ago
6 0
You have to use the formula cost over quantity Divide 8 and $2.88 The answer is. 0.36
You might be interested in
What is the range in interval notation of the function graphed below?
attashe74 [19]

Answer:

Range tells you how high and low the graph of this parabola goes in the “y” (vertical) directions.

1. We can see that the parabola peaks on the y-axis at y = 4. That’s as HIGH as it goes.

2. We also see that both sides of the parabola descend to the level of y = -7. That’s as LOW as it is shown to go.

So putting these together, we say the Range is given by:

-7 <= y <= 3

AMBIGUITY WARNING:

Because the two branches of the parabola go fall right down to the edge of the picture boundary, it’s UNCLEAR whether the parabola truly stops at y = -7 or CONTINUES on (to negative infinity).

In THAT case, the RANGE simplifies to:

Y <= 4

Done.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
The sequence a1, a2, a3, . . . , an of n integers is such that ak = k if k is odd and ak = –ak – 1 if k is even. Is the sum of t
nasty-shy [4]

Answer:

Step-by-step explanation:

The

5 0
3 years ago
Look at the triangle: A right angle triangle is shown with hypotenuse equal to 10 centimeters. An acute angle of the triangle is
trasher [3.6K]
Tan x°= Opposite/ adjacent<span>so tan </span>x°=86
7 0
3 years ago
Granny had 25 bananas.
Ede4ka [16]

Answer:

No

Step-by-step explanation:

She needs 3 bananas for each  loaf of banana bread.

She needs 3*9=27 bananas for 9 loaves.

She has only 25, she is 2 bananas short

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
^^ question above! Thanks!
Aleksandr [31]
You can cross multiply and the answer would be 100/9
9/10=10/k
100=9k
k=100/9
7 0
4 years ago
Other questions:
  • Is 0.44 rational or irrational
    11·2 answers
  • Solve for x. Enter your answer below as an improper fraction in lowest terms, using the slash ( / ) as the fraction bar.
    12·1 answer
  • Tony has $20. He wants to buy at least 4
    7·1 answer
  • Anyone that can help me with this please? Will give brainliest
    11·1 answer
  • How much warmer is it<br>when the temperature is 17°F than<br>when it is -11°F?​
    5·1 answer
  • (6x+7) - (9x-5) HELP​
    12·2 answers
  • Which graph shows the system x^2+y=2 x^2+y^2=9
    10·2 answers
  • Solve the system of equations by elimination.<br> 2x - y + 3z=-1<br> x + 2y - 4z=-1<br> y – 2z=0
    11·1 answer
  • What is 36 x 36<br>A. 1296<br>B. 1256<br>C. 1298<br>D. 1301​
    11·2 answers
  • Drag the slopes of each graphed line to the white box
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!