1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sukhopar [10]
3 years ago
15

The slope of the line below is 5. Which of the following is the point-slope form of the line?

Mathematics
1 answer:
romanna [79]3 years ago
6 0
Slope, m = 5

Using the slope intercept form:

y - y₁ = m(x -x₁),     assuming the line passes through point (x₁, y₁)

<span>y - y₁ = 5(x -x₁)
</span>
So the equation in point slope form is:  <span>y - y₁ = 5(x -x₁)</span>
You might be interested in
which of the following equations represents the line that that is graphed on the coordinate grid below ​
Stells [14]

Answer:

im in 8th grade and im getting your questions

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Find the slope-intercept equation of the line that<br> passes through (0, 2) and has a slope of 1/2
julia-pushkina [17]

Answer:

1/2

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
For what value of the domain {–3, –1, 0, 2, 5} does f(x) = g(x) When f(x) = 3x – 4 and g(x) = x2 – 2
zavuch27 [327]
F(x) = g(x)
3(2) - 4 = (2)² - 2
6 - 4 = 4 - 2
2 = 2
I just substituted all the values in the domain to see which one would work. That's not really the quickest way but that's the only way I know

7 0
3 years ago
Please help me on this math question
xxMikexx [17]
1/10 of an hour (D) is correct. Hope this helped :)
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the slope of a line that goes between points (2, 4) and (5, 7).
yawa3891 [41]

Answer:

Step-by-step explanation:

\frac{7-4}{5-2}=\frac{3}{3}= 1

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 145,000-83,125?
    10·1 answer
  • What percent of 60 is 51
    14·1 answer
  • Emma has $89 in her bank account. she uses 30% of her money to pay a bill. How much did she spend?
    10·2 answers
  • Elizabeth is selling jam at a farmers market, and she earns $5.00 for each jar of jam that she sells. Her goal for the weekend i
    10·1 answer
  • Brian made 72 widgets. If kelly and miranda together made three times as many widgets as brian, how many more widgets did they m
    11·1 answer
  • 4+a≥18 What is the value of a?
    10·1 answer
  • 1/4 + 3/8 Reduce your Answer to the lowest term? ​
    11·2 answers
  • Mark can buy 15 tea bags for $3. What is the unit rate of price per bag? At that rate, how many tea
    9·2 answers
  • What is the aswer ??????​
    7·2 answers
  • HELP PLEASE GIVING BRIANLEST
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!