1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga55 [171]
3 years ago
6

What is the surface area of a box that is 20.1 m long, 6.8 m wide and 7.4 m high?

Mathematics
1 answer:
blsea [12.9K]3 years ago
6 0

Answer:

Surface area of the box is =671.48m^2

Step-by-step explanation:

The box is in the shape of a cuboid:

Surface area of the cuboid = 2(L*W+W*H+H*L)

Length(L)=20.1 m

Width(W)=6.8 m

Height(H)=7.4 m

Surface area:

                 2((20.1*6.8)+(6.8*7.4)+(7.4*20.1))\\\\=2(136.68+50.32+148.74)\\\\=2(335.74)\\\\\=671.48m^2\\\\

The surface area of the box is =671.48m^2

You might be interested in
Elijah buys a one-pint bottle of juice for $2.88. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
mojhsa [17]
Answer: 0.48
Explanation: $2.88 / 16
3 0
3 years ago
a bank is offering a simple interest of 3.2% on a saving account , if i deposit $15000, how much will the interest be in 6years?
kotykmax [81]

Answer:

$2,880

Step-by-step explanation:

interest = (principal * rate * time)/100

= (15000 * 3.2 * 6)/ 100

= 2880

8 0
3 years ago
I need to know how to solve this
ahrayia [7]
Answer:

To find angle y you subtract the two angles form 180 degrees because it is a straight line. Then you subtract angle y and 72 from 180 because a triangle adds up to 180 degrees and you get angle x.

Hope this helps, ask if you have any more questions!
8 0
2 years ago
What is the slop of y=6x+3
GaryK [48]
The slope of y=6x+3 is 6
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
pet supplies makes a profit of $5.50 per bag on its line of natural dog food. If the store wants to make a profit of no less tha
worty [1.4K]
To find how many bags the store needs to sell, you have to divide 5225 by 5.50.

(5225\ dollars)/(5.50\ dollars\ per\ bag) = 950\ bags
4 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you write 1.25 into a fraction
    15·2 answers
  • Nigel tried to solve an equation step by step.
    13·2 answers
  • Which function has the same domain as y=2_/x?​
    5·1 answer
  • Given the three side lengths, how can you tell if a triangle<br> is a right triangle?
    12·2 answers
  • What is an equation of the line that passes through the points (-7, -7) and (-7, 4)
    5·1 answer
  • Please I need help The original price of a car was reduced by $3000. Its discount price is now 16000
    12·1 answer
  • ⚠️⚠️ DONT IGNOR ⚠️⚠️ <br><br> WHAT IS THE ANSWER AND WHICH IS PROPORTIONAL ¿
    10·1 answer
  • -4(1 +52) = -104 I don’t know help
    12·1 answer
  • A. 37<br>B. 53<br>C. 127<br>D. 217​
    13·1 answer
  • Geometry Pythagorean theorem
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!