1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vitfil [10]
2 years ago
14

80% of 65 please help

Mathematics
2 answers:
Sonbull [250]2 years ago
5 0
The answer is 52.

65 x 0.8 = 52.
Zigmanuir [339]2 years ago
3 0
(65 × 80) ÷ 100 (because percentage is always out of 100) = 52.

52 is 80% of 65. 
You might be interested in
A 16-ounce bottle of shampoo costs $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
Leto [7]

What is the price per ounce, rounded to the nearest cent? $0.29.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A taxi charges a flat fee of $4.00 plus $3.25 per mile. How much will it cost to travel 7.1 miles? Round your answer to the near
Leto [7]
It will cost $23.08 (:
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please Answer ASAP!!
murzikaleks [220]
When dividing two fractions, invert the second one and multiply the 2 top numbers and the 2 bottom numbers.

3/4 / 1/4 = 3/4 * 4/1 = 12/4 = 3
6 0
3 years ago
(Can someone help me please?)
Scorpion4ik [409]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

The answer is 10 because there are 20 days and no home work is due on 7 of those days so that’s 13 days with homework from math or writing. Then you take the three days where it was just math and subtract that to get 10 days of writing.

6 0
3 years ago
Perform the indicated operation.<br><br> (2x + 7)(x – 5)<br> Answers <br> Below in the picture
Over [174]

i thought it was a or d

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 10 times as much as 10 is
    13·2 answers
  • Mrs.wilkinson can hit a 20 ounce box of cereal for $3.60 or a 28 ounce box of cereal for $4.20 which is better and why
    9·1 answer
  • Did anybody subscribe to skeppy this is for an assignment to make a chart
    8·2 answers
  • Help help help help​
    9·2 answers
  • Help! With Fraction Problems??? Hailey is knitting a scarf. Each half hour, she adds 3/7 inch to the scarf's length. How much le
    15·1 answer
  • What's the common denominator between 210 and 770
    13·1 answer
  • 6x - 5 + x <br><br><br> No one:<br> Someone when I answer the question right:
    11·1 answer
  • Can someone pleaseeeee solve these for me I will give brainiest!!!!
    15·1 answer
  • Need help I u get it right I’ll mark u as branniest
    15·1 answer
  • Find the values of x and y. Show all your work.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!