1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alika [10]
3 years ago
5

Use Pascal’s Triangle to determine the second term of the expansion of (x + 2)^4.

Mathematics
1 answer:
denis23 [38]3 years ago
5 0

Answer: 10x³

<u>Step-by-step explanation:</u>

n=0                                  1

n=1                                1  2 1

n=2                             1  3  3  1

n=3                           1  4  6  4  1

n=4                         1  5 10 10 5  1

The second term of the expansion is: 5(a)³(b)

= 5(x)³(2)

= 10x³

You might be interested in
In a recent survey, three out of every five students said they would prefer going to a water park for the class trip.
zhuklara [117]

Answer:

the answer is d

Step-by-step explanation:

Just multiply and divide

8 0
3 years ago
4. Determine whether f(x) = 1/3x + 5 and g(x) = 3x - 15 are inverse functions.
Ierofanga [76]

Answer:

YES! we conclude that f(x) = 1/3x + 5 and g(x) = 3x - 15 are inverse functions.

Step-by-step explanation:

Given

Given that the function f(x) and g(x) are inverse functions.

f\left(x\right)\:=\:\frac{1}{3}x\:+\:5

g(x) = 3x - 15

To determine

Let us determine whether f(x) = 1/3x + 5 and g(x) = 3x - 15 are inverse functions.

<u>Determining the inverse function of f(x) </u>

A function g is the inverse function of f if for y = f(x), x = g(y)

y=\frac{1}{3}x+5

Replace x with y

x=\frac{1}{3}y+5

Solve for y

y=3x-15

Therefore,

YES! we conclude that f(x) = 1/3x + 5 and g(x) = 3x - 15 are inverse functions.

4 0
2 years ago
A memory card at Best Buy has a sticker price of $129.20.
attashe74 [19]
It’s $138.89 including sales tax
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Express as a unit rate. $18.50 for 5 lbs​
m_a_m_a [10]

Answer:

3.7 dollars per lb

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Warm up<br> 1) Change 8/15 to a decimal.
Alecsey [184]

Answer:

5.333...

Step-by-step explanation:

You devide 8 by 15 and get the decimal form of this fraction.

It is 5.3 repeating

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • One canned juice drink is20%
    6·1 answer
  • No one answer this I’ll mark you as 0
    5·1 answer
  • Boris's Coffee Shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. Type A coffee costs Boris
    7·1 answer
  • Which equation represents the sentence:
    6·1 answer
  • Theorem
    8·1 answer
  • Pleaseeeeeeeeeeeeee i need the answer
    12·1 answer
  • Help me with this question
    15·1 answer
  • (NEED HELP ASAP) The map is similar to the map from the previous unit. The x-axis runs from -110 to +110. For the y-axis, the va
    12·1 answer
  • Please help..
    13·2 answers
  • Someone help pleaseeeeeeeeee
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!