1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
charle [14.2K]
2 years ago
13

An animal gained 5 kilograms steadily over 20 years. What is the unit rate of kilograms per​ year?

Mathematics
1 answer:
balandron [24]2 years ago
5 0

The unit rate is 0.25 kilograms per year.

Step-by-step explanation:

Lets define unit rate first

Unit rate is the change in quantity per unit time.

Given

Weight = w = 5 kg

Time = t  = 20 years

So,

Unit\ rate = \frac{weight}{time}\\=\frac{w}{t}\\= \frac{5}{20}\\= 0.25

Hence,

The unit rate is 0.25 kilograms per year.

Keywords: Unit rate, rate of change

Learn more about unit rate at:

  • brainly.com/question/689294
  • brainly.com/question/6788996

#LearnwithBrainly

You might be interested in
What is this in standard form ? Please !
Alexxandr [17]

Answer:

-6x + -36 = y + 4

-6x -y = 4 + 36

A. 6x + y = - 40

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Leonard owns an auto dealership. This week he must order 61 new Ford Transits. If each Ford Transit costs Leonard $8,532, how mu
riadik2000 [5.3K]

Leonard total purchase is $520,452.

The correct option is (C)

<h3>What is Unitary method?</h3>

The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value

Given:

There are 61 new Ford Transits.

If each Ford Transit costs Leonard $8,532.

Then, total purchasing will be

=8532*61

= $520,452.

Hence, Leonard total purchase is $520,452.

Learn more about this concept here:

brainly.com/question/15591124

#SPJ1

7 0
1 year ago
The volume of a barn is given by the formula V = = r2h.
HACTEHA [7]

Answer:

it is what it is take a guess

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Ratio numbers of boys and girls in a school is 5:7 . If their are 600 students total how many girls are their
Strike441 [17]
600/12 = 50 student are girls



Mark brainliest please


Hope this helps you
8 0
2 years ago
What is the unit rate of $46 for 5 toys
natita [175]
$46 divided by 5 which equals $9.50
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 0.135 as a repeating decimal to a fraction?
    15·1 answer
  • Geometry! Please help!
    14·2 answers
  • What is the absolute value of +25<br> A. -25<br> B. 25
    10·2 answers
  • What would this problems answer be ?12y=2 1\4
    13·1 answer
  • What is the distance between the points (- 5, - 4) and (3, - 3) on a coordinate plane? Help asappp
    15·1 answer
  • Need Help Now!!
    15·2 answers
  • The middle school basketball team is selling t-shirts for $12.50 each to raise money for new uniforms. They have already sold 40
    15·2 answers
  • 4(3+2x) + 2 = 46 , solve for x I need help I'm a bit confused
    7·2 answers
  • Choose a variable to isolate and what it is equal to in the system of equations below
    10·1 answer
  • The rubber playground mulch is sold in packages that cover 300 square feet each. what expression represents the number of packag
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!