1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zina [86]
3 years ago
6

Solve for the equation for x: 4.5x-2.3=6.7

Mathematics
2 answers:
dusya [7]3 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

4.5x-2.3=6.7 (add 2.3 so no number in the equation)

6.7+2.3 is 9

4.5x=9 (divide by 4.5 as it's 9 is divisible by 4.5

9/4.5 is 2

X=2

put it back into the equation

4.5*2 is 9

9-2.3 is 6.7

Therefore X=2

marshall27 [118]3 years ago
3 0

Answer:

x = 2

Step-by-step explanation:

Add 2.3 to both sides.  We get:

4.5x = 6.7 + 2.3 = 9

If 4.5x = 9, then x = 2

You might be interested in
Ω⊇↔↔⇆⇆∑⊕║⊕⊕⊇↔∨∞≈≠≤≥≡→↓∴∴
satela [25.4K]
What is this................................
6 0
3 years ago
Out of the 30 days in April, 3/5 of the days were sunny and clear. The rest of the days were either cloudy or contained some rai
Lelechka [254]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Which statement is true?
Veronika [31]
B. is true. 15·(–5) > 23·(–12).
15·(-5)=-75.
23·(-12)=-276.

-75 > -276
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please hep me :( i really need help i will give u brainly :D
svet-max [94.6K]

Answer: The 80ml is the best deal

Step-by-step explanation:

Bc the half price of 45 is 22.5 so 45 + 22.5 equals $67.50 and the 80ml would equal 55.

Therefore the 80ml one is cheaper than the 50ml

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ariel wants to find out the most popular theme for spirit week at school. She cannot decide between two methods.
fredd [130]
Option 2 as you get a wider range of student
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the y-intercept of f(x) =(3/5) ^x​
    9·1 answer
  • The quadratic function y = –10x2 + 160x – 430 models a store’s daily profit (y) for selling a T-shirt priced at x dollars. What
    6·2 answers
  • Draw a model to represent the product of 41x 16
    12·2 answers
  • Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate?
    13·2 answers
  • !!!!please answer quickly!!!!which of the following graphs could represent monomial functions? Select all that apply.
    7·2 answers
  • Perform the indicated operation.‼️‼️
    7·2 answers
  • Write this ratio as a fraction in simplest form without any units
    6·1 answer
  • I need help i dont understand this​
    9·1 answer
  • PLEASE HELP!! I’L MARK AS BRAINLIEST!!
    9·2 answers
  • How do I add mixed numbers?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!