1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sammy [17]
3 years ago
14

What is the answer to f/3+4=8

Mathematics
1 answer:
Musya8 [376]3 years ago
4 0

Answer:

so it would be f=36

Step-by-step explanation:

subtract 4 to the other side then multiply both sides by 3

You might be interested in
Can someone help me with this
Art [367]

Ans57 , 58 , 59

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
Find the inverse of y=1/2x+6. Show steps
soldi70 [24.7K]

Answer:

y = 2x - 12

Step-by-step explanation:

To find the inverse of a function, you switch x and y and solve for y.

x = 1/2 y + 6                 switch x and y

x - 6 = 1/2 y                  subtract 6 from both sides

2x - 12 = y                    multiply both sides by 2

7 0
3 years ago
WRITE AN EQUATION FOR EACH OF THESE AND SOLVE IT TO FIND THE VALUE OF THE UNKNOWN NUMBER:
castortr0y [4]

a) a *5+5= 20

5a + 5 = 20

5a = 20 - 5

5a = 15

a = 15/5

a = 3

b) b/5 - 5 = 4

b/5 = 4 + 5

b/5 = 9

b =9*5

b = 45

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Store A advertises a sale for 3 loaves of bread for $5.94. Explain how to use an equivalent rate to find the unit price of the b
rewona [7]
5.94/3= 1.98

Each loaf of bread cost $1.98.

Hope this helps!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP PLZ NOT good w/ percentage. this my ixl
AfilCa [17]
29% is your answer .
8 0
2 years ago
Other questions:
  • 1 pound of ground beef feeds 8 people. How much ground beef will you need for 5 people? Write an equation
    15·1 answer
  • Carmen hiked at Yosemite national park for 1.25 hours. Her average speed was 3.9 miles per hour. How many miles did she hike? Gi
    13·1 answer
  • What is 20.136 rounded to the nearest whole number?
    7·2 answers
  • Item 8 A store hands out 900 reward cards. Customers scan their cards in the store to find out what reward they receive. The pro
    14·2 answers
  • Solve the inequality 4(a+6) >= 5(a+3)
    11·1 answer
  • What is 20 x 3/4 in simplest form?
    14·2 answers
  • HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    12·1 answer
  • Which expression is equivalent
    8·1 answer
  • Sarah is paid $20 an hour at her new job. She wishes to graph her total pay y, as a function of the number of hours, x. She want
    12·1 answer
  • Help asap worth 50 points<br> Use grouping symbols to make each equation true.<br> 16-4/2+3=9
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!