1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nezavi [6.7K]
3 years ago
11

George's page contains twice as many typed words as Bill's page and Bill's page contains 50 fewer words than Charlie's page. If

each person can type 60 words per minute, after one minute, the difference between twice the number of words on Bill's page and the number of words on Charlie's page is 210. How many words did Bill's page contain initially?
Bill's page initially contained ___ words.
Mathematics
1 answer:
seropon [69]3 years ago
6 0
The answer to this question is:

Bill's page initially contained 260 words.
You might be interested in
1.what is the slope of the line passing through the points (1,-5) and (4,1)?
hoa [83]

Answer:

C. 2

Step-by-step explanation:

Slope = (y2-y1) / (x2-x1) , (x1,y1) = (1,-5) , (x2,y2)=(4,1)

= (1-(-5)) / (4-1)

= (1+5) / 3

= 6/3

= 2

3 0
2 years ago
True or false there are more rational numbers than irrational numbers?
koban [17]
True because rational numbers are countable, but the irrational numbers are uncountable.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help! <br> Identify the range of the function shown in the graph. <br><br> Thanks
s2008m [1.1K]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Range is all y values of a graph and seeing that it has no arrows means its not infinite so its not B. The graph starts at 0 and ends at 5 so the smallest value is 0 and the largest is 5 therefore making the answer A.

6 0
3 years ago
Augustus ruled the roman empire from 27 BC to AD 14.For how many years did he rule?<br><br><br>​
Semmy [17]

Answer:

40 years

Step-by-step explanation:

He was also the first Roman Emperor

4 0
3 years ago
Carrie buys 4.16 pounds of apples for $5.20 how much does one pound cost
Oksi-84 [34.3K]
4.16lbs of apple divided by $5.20 would equal $0.80 a lb.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Heather is a student in a class that has been asked to conduct a hypothesis test for a population proportion. The null and alter
    12·1 answer
  • 4(x - 1) please help me work this out
    15·2 answers
  • ENS RUNNING LOG<br>how many miles must jen run on Friday to reach her goal?​
    10·1 answer
  • What does this mean 31&gt;28
    9·2 answers
  • What are three names for 3.09
    11·1 answer
  • Help asap
    9·2 answers
  • Kristen and melissa spent 35% of their $32 on movie tickets. how much money did they spend
    5·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP I WILL GIVE BRAINLILIST
    14·1 answer
  • A toy company has 6 different heights of its best-selling action figure, labeled versions 1 through 6. Each version is modeled f
    5·1 answer
  • __% of 15 is 6 hellp mee
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!