I don’t really know it sry
Answer:
wdym get rid of the "stupld"
Step-by-step explanation:
Answer: 31.5 square units
Explanation:
The area of the rectangle is length*width = 7*3 = 21 square units
The area of the triangle is 0.5*base*height = 0.5*7*3 = 10.5 square units
The combined area is 21+10.5 = 31.5 square units
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98
Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
☺️<span>✌️</span>