1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
laila [671]
3 years ago
6

The surface area of a die is 600 mm squared. What is the volume of the die?

Mathematics
1 answer:
Alborosie3 years ago
5 0
A die has six sides so each one has an area of 100mm
Since it is a square shape we can take to square root to figure what the length width and height are equal to (its a cube so they're all the same)
√100=10
V=lwh so we do 10mm*10mm*10mm which is equal to 1000 mm^3
You might be interested in
62,591 + 7.1 X 10-2 in standard notations ​
quester [9]

Answer:

0.000071

Step-by-step explanation:

The given number that is given in scientific notation is, ............(1)

We need to write this number in standard notation. A number can be written in scientific notation as :

..........(2)

In standard notation,  

So,  is equivalent to . Hence, the correct option is (d)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which represents the solution(s) of the equation x2 = 289?
sergeinik [125]

Answer:

B) x = +/- 17

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
1) 8(4w - 5) =<br>2) 7 (-35 - 6) -<br>can you help me solve these​
tankabanditka [31]
1) 32w -40
2) -275

Lmk if it helped you
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
You decide to deposit $5,000 in a savings account that earns 3% interest. How much money will you have in 10 years​
ki77a [65]

Answer:

65,000

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
The nine cats in a pet store were weighed. Their weights (in pounds) are given below.
stepladder [879]
Range is 6 and the mode is 8
6 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE I REALLY NEED HELP ASAP I DON'T UNDERSTAND
    10·2 answers
  • X−2=3​x−1 pls someone help
    12·2 answers
  • Randell's favorite brand of cookies is on sale at a price of $1.79 for a 12 ounces package. what is the cost per ounce (unit rat
    14·1 answer
  • The teacher spent 1/8 of the class period reviewing the answers to a worksheet. The class period was 1 1/2 hours length. How man
    7·1 answer
  • Use the place value chart to write 9,000+800+50
    12·1 answer
  • Due in 3 mins please help!!!
    6·1 answer
  • Sandra hikes 9/10 mile every 30 minutes,or 1/2 hour. How many miles does she hike each hour?​
    9·1 answer
  • What formula could you use to calculate 0.9m circumference of the circle
    8·2 answers
  • Translate A number plus 17 is 25​
    7·1 answer
  • Which set(s) represents a function?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!