1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
horsena [70]
3 years ago
7

What is the unit rate for $240 for 4 days

Mathematics
2 answers:
VikaD [51]3 years ago
6 0
Divide $240 by 4 days:  

$240
---------- =  $60/day
4 days
frosja888 [35]3 years ago
3 0
I think it is $60 per day
You might be interested in
Find the percent of increase from 15 to 20
ANEK [815]
I think it might be 25%
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to solve word problems
Lapatulllka [165]
<span>Read the problem entirely.
 Get a feel for the whole problem.
List information and the variables you identify.
Attach units of measure to the variables (gallons, miles, inches, etc.)
Define what answer you need, as well as its units of measure.
Work in an organized manner. ...<span>Look for the "key" words (above)</span></span>
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Lucy will rent a car for the weekend. She can choose one of two plans. The first plan has an initial fee of $53 and costs an add
Alchen [17]

Answer:

The amount driven would be 275, and the cost for both plans will be 77.75$

Step-by-step explanation:

make both equations

y=0.09x+53

y=0.13x+42

set them equal to each other and solve for x to get the distance

take that number and put it in one equation and solve for y to get the price of the plan for that value

6 0
3 years ago
How many grams must be adde to 970g to make 1 and a half kg
madam [21]

Answer:

530 grams

Step-by-step explanation:

970 grams = 0.970 kg

1 kg = 1000 grams

Thus: 500+30 = 530 grams

3 0
3 years ago
Please put these in the correct order
Ivahew [28]
The first tile goes to 4p3q2

The second tile goes to 8pq5

The third tile goes to 4p2q5

The fourth tile goes to 8p2q
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Determine the end behavior for function f(x)=-x^4+5x^3-3
    9·1 answer
  • Zero is<br> a divisor.<br> O always<br> O sometimes<br> O never
    13·1 answer
  • a sweater is on sale for 20% off the regular price. The sale price is $60. What is the regular price of the sweater?
    7·1 answer
  • Three consecutive odd integers have a sum of 3.what are the number
    8·1 answer
  • A farmer has 4 horses, 3 pigs and 7 cows.Whatis the probability of randomly selection a pig?
    11·2 answers
  • Solve 4(c + 2) &lt; 4c + 10.
    8·1 answer
  • Value: 10
    9·1 answer
  • the width of a rectangle is 6inches less than twice it’s length. Find the dimension of the rectangle if it’s area is 108 square
    12·1 answer
  • Which picture frame has an area of 54 square units
    12·1 answer
  • Which number line represents the solution set for the inequality 1x24?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!