1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
horsena [70]
2 years ago
7

What is the unit rate for $240 for 4 days

Mathematics
2 answers:
VikaD [51]2 years ago
6 0
Divide $240 by 4 days:  

$240
---------- =  $60/day
4 days
frosja888 [35]2 years ago
3 0
I think it is $60 per day
You might be interested in
Please help me..I don't understand how to solve problems like
Nuetrik [128]
Okay. So first you subtract 2x from each side. That will give you 4y= -2x+18 (you want to get y by itself). Then you divide both sides by 4. It should equal> y= 1/2x +9/2
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can anyone help with problem 9.9 in the middle pls
ELEN [110]

Answer:

Angle 1: 53

Angle 2: 72

Angle 3: 55

Angle 4: 127

Angle 5: 53

Angle 6: 66

Angle 7: 125

3 0
2 years ago
Priya makes bracelets for her online store. Her monthly business expenses are $520. She sells an average of 80 bracelets per
ch4aika [34]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Profit = total revenue - total cost

total revenue = 80 x b

total cost = 520

the profit has to be at least $1240

80 x 22 = 1760

1760 - 520 = 1240

b is correct

5 0
2 years ago
Pls help with my geometry
Sati [7]
Least to greatest is mB,mD,mC
8 0
3 years ago
Last week, the daily low temperatures for a city, in degrees Celsius, were 5, 8, 6, 5, 10, 7, and 1. What was the average low te
ludmilkaskok [199]
The average low temperature would be 5+8+6+5+10+7+1 all divided by 7, so the answer is 6° celsius.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • For a quarterback, the probability of throwing a completed pass is 60%, and the probability of gaining more than 10 yards on a r
    13·1 answer
  • A graph with no breaks in it
    9·1 answer
  • In a race, the second place finisher crossed the finish line 1 1/3 minutes after the winner. the third place finisher was 1 3/ m
    6·1 answer
  • Which expression is undefined
    8·1 answer
  • Help me out please, thanks
    11·1 answer
  • Alexander is a stockbroker. He earns 13% commission each week. Last week, he sold 6,400 worth of stocks. If he averages that sam
    9·1 answer
  • Can someone help me with two questions in algebra?
    6·2 answers
  • 40.54-29.63<br> Math problem <br> Hey
    5·2 answers
  • Two straight lines have equations y = p x + 4 y = p x + 4 and p y = q x − 7 p y = q x − 7 , where p p and q q are constants. The
    11·1 answer
  • How do I do 1. e) PLEASE HELP I’LL GIVE BRAINEST
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!