1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
podryga [215]
3 years ago
6

Help please:((( p.s the last word is bill

Mathematics
2 answers:
zalisa [80]3 years ago
8 0
Each egg is a 1$.49 so add 2 which will be $3.48 then add $1.49 gfor the bacon which will be 5.33 then 1.09 which will be $6.42 then add tax so 6.90 is her total and subtract 10$ from 6.90 she got 3.10 in change
tatiyna3 years ago
7 0
Eggs are worth $1.69 each.
Bacon is worth $1.49 per slice
A glass of orange juice is $1.09 a glass.

If she bought 2 eggs, then she paid $3.38 for both. She only bought one of the other items.

2 eggs: $3.38
1 bacon: $1.49
1 glass: $1.09
3.38 + 1.49 + 1.09 = 5.96
The sales tax is $0.48
Multiply the sales tax by the total cost

5.96 * 0.48 = 2.86
Add 2.89 to 5.96
5.96 + 2.86 = 8.82
You might be interested in
A surfboard has an original price of $259. It is on sale for 55% off the original price.
grin007 [14]
I'm not sure what answer you need for this question?
original price: 259
sale: 55% off
55%=0.55
so 259×0.55=142.45
142.45 is the 55% of the original price
259-142.45=116.55
116.55 is the price after sale.
hope this would help. (*^ω^*)/
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which graph represents the inequality y>3−x?
nekit [7.7K]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

The first step is to draw the line y = 3 - x to see what the line itself looks like. Is it going from left to right as in A and C is going up as you go  from right to left as in B and D? The graph on the left (below) gives you the answer. It is going up as you progress from right to left.

The next step is to answer which is it: B or D.

y has to be above the line. it is B. See the graph below on the right.

4 0
3 years ago
What is 992,449 rounded to the nearest hundred thousand
Mila [183]
Hundred thousand is the first 9, so we will round up to make 1 million.
4 0
3 years ago
What is p+1 +8 = 8p+16
padilas [110]

Answer:

Step-by-step explanation:

p+1 +8 = 8p+16

p+9 = 8p+16

9-16 = 8p-p

-7=7p

-7/7 =p

-1=p

5 0
3 years ago
Please its due in tommorow no lie!
Nezavi [6.7K]
First question is 1.40 because i read the question wrong
my sister said its 75p
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the slope of the line parallel to y= 5x+2.<br><br> A. -1/5<br> B. -5<br> C. 5<br> D. 1/5
    14·1 answer
  • A human body that is performing light work generates about 650 BTUs of body heat per hour. If a storage room that is 20 ft × 25
    14·1 answer
  • Bob guessed there was 560 in they jar but there was actually 620. What percent was Bob's guess incorrect
    15·2 answers
  • The hypotenuse of an isosceles right triangle is 14 sqrt 2. How long is each leg of the triangle?
    9·1 answer
  • A gallon of paint covers 400 square feet how many square feet will 2 3 8th gallons of paint cover
    6·1 answer
  • A tank is filled with 1000 liters of pure water. Brine containing 0.07 kg of salt per liter enters the tank at 9 liters per minu
    7·1 answer
  • Use an inequality symbol (&lt;,&gt;,=,&lt;) to compare -3+7 -10-2
    9·1 answer
  • PLEASE HELPPPP I NEED THIS FASTTTTT
    13·1 answer
  • Seth bought a 15 ounce jar of peanut butter for $3.15. what is the unit price?​
    12·2 answers
  • 3.75 <br><br> Word form<br><br><br> please help
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!