Answer:
![x = 5.625](https://tex.z-dn.net/?f=x%20%3D%205.625)
Step-by-step explanation:
<u>Step 1: Make an expression</u>
<u />![\frac{3}{4} = \frac{x}{7.5}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B3%7D%7B4%7D%20%3D%20%5Cfrac%7Bx%7D%7B7.5%7D)
<u>Step 2: Cross Multiply</u>
<u />![\frac{3}{4} = \frac{x}{7.5}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B3%7D%7B4%7D%20%3D%20%5Cfrac%7Bx%7D%7B7.5%7D)
![4 * x = 7.5 * 3](https://tex.z-dn.net/?f=4%20%2A%20x%20%3D%207.5%20%2A%203)
![4x = 22.5](https://tex.z-dn.net/?f=4x%20%3D%2022.5)
<u>Step 3: Divide both sides by 4</u>
<u />![4x / 4 = 22.5 / 4](https://tex.z-dn.net/?f=4x%20%2F%204%20%3D%2022.5%20%2F%204)
![x = 5.625](https://tex.z-dn.net/?f=x%20%3D%205.625)
Answer: ![x = 5.625](https://tex.z-dn.net/?f=x%20%3D%205.625)
Answer:
what is the question ? Volume or surface area???
Step-by-step explanation:
multiply it
x²-3x+3x-9=0
x²-9=0
x²=9
square root both side we get
x=3
Answer:
$ 4.07
Step-by-step explanation:
The problem is asking for the Increase in the stock price from Monday to Tuesday, meaning they want to know the difference between the stock price on Monday and Tuesday.
So we subtract Monday's price from Tuesday's price.
$60.19- 56.12 = $4.07
Answer:
1.25
Step-by-step explanation:
to find the unit rate you have to find out how much one pound will be so you divide 15 by 12 and you get 1.25