1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Valentin [98]
3 years ago
6

Ivan has 6 times as many blue beads as red beads. He has 49 red and blue beads in all. How many blue beads does Ivan have?

Mathematics
2 answers:
Marrrta [24]3 years ago
8 0
294 beads
Hope this helps
umka2103 [35]3 years ago
6 0
Ivan has 294 blue beads
You might be interested in
A recursive rule for a geometric sequence is a1=8;an=3/4an−1 .
Illusion [34]
8(3/4)^n-1 i hope this help....
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Which property is illustrated by the following statement? 3+x=x+3
stiks02 [169]
Commutative Property of Addition <span />
5 0
3 years ago
Identify an equation in point-slope form for the line perpendicular to
erik [133]

Answer:

A. y - 7 = -4(x + 2)

Step-by-step explanation:

Insert the coordinates into the formula with their CORRECT signs. Remember, in the Point-Slope Formula, <em>y - y₁ = m(x - x₁)</em><em>,</em><em> </em>all the negative symbols give the OPPOSITE term of what they really are. In addition, I recall that perpendicular lines have OPPOSITE <em>MULTIPLICATIVE INVERSE </em>[<em>RECIPROCAL</em>] <em>rate of changes</em> [<em>slopes</em>], so -4 really should be replaced with ¼, but if your assignment says otherwise, then this is the answer.

6 0
3 years ago
Three friends go to the local framers market. Latasha spends $3.35. Helen spends 4 times as much as Latasha. Dee spends $7.50 mo
mylen [45]

Given:

Latasha spends $3.35

Helen spends 4 times as much as Latasha.

Dee spends $7.50 more then Helen.

To find:

The amount Dee spends.

Solution:

It is given that, Latasha spends $3.35.

Helen spends 4 times as much as Latasha.

So, Helen spends = 4 × $3.35

                              = $13.40

Dee spends $7.50 more then Helen.

Dee spends = $13.40+$7.50

                    = $20.90

Therefore, dee spends $20.90.

8 0
3 years ago
One ounce is approximately 28.3 grams. Write a direct variation equation that relates x ounces to y grams.
Dmitry_Shevchenko [17]

Answer:

15 oz

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • If the lease factor is given as 0.0030, what interest rate is that equivalent to?
    8·2 answers
  • How do you find the equation that is perpendicular to 2x-5y=20, passing through the point (7,-8)?
    15·1 answer
  • Hector has 10 cups of flour. Which equation shows how to determine the number of Two-fifths of a cup servings there are in the 1
    8·2 answers
  • Change the decimal to a percent. 0.7 =
    12·2 answers
  • Requiem needs to know if the triangle shown is a right triangle. Which equation could he use to help ?
    7·1 answer
  • Find the value of y in the equation 3/y-2=8
    12·2 answers
  • Suppose you deposited $83,000 into this account. How much would the account be worth after 4 days, assuming that the account com
    15·1 answer
  • 7. Consider the inequality below. PART A: Select all values of x that make the inequality true. *
    7·1 answer
  • Find the mean of the first five whole numbers​
    5·1 answer
  • given Q= 100K^0.5 L^0.5 w=50 r=40 show how to determine the amount of labor and capital that the firm should use in order to min
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!