1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrei [34K]
3 years ago
12

Three friends go to the local framers market. Latasha spends $3.35. Helen spends 4 times as much as Latasha. Dee spends $7.50 mo

re then Helen. How much does Dee spend?
Mathematics
1 answer:
mylen [45]3 years ago
8 0

Given:

Latasha spends $3.35

Helen spends 4 times as much as Latasha.

Dee spends $7.50 more then Helen.

To find:

The amount Dee spends.

Solution:

It is given that, Latasha spends $3.35.

Helen spends 4 times as much as Latasha.

So, Helen spends = 4 × $3.35

                              = $13.40

Dee spends $7.50 more then Helen.

Dee spends = $13.40+$7.50

                    = $20.90

Therefore, dee spends $20.90.

You might be interested in
A dozen eggs cost $1.19. about how much does one egg cost?
Alex777 [14]
They'll be .09 cents
3 0
4 years ago
PLZ ANSWER WILL MARK BRAINLIEST​
guapka [62]

Answer:

I think the answer is C Angle-Angle-Side im not sure if im accurate but i hope it helps

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
WHATS THE ANSWER?? ANSWER ASAP
raketka [301]
It’s is A, it’s the rotation of the triangle given to you.
7 0
3 years ago
Help please!?!?!?! :CCC
Ksju [112]

Answer:

8.5 hope this helps sorry if its wrong :3

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Multiply. Express in simplest form. 3/8 x 1/2
CaHeK987 [17]

Answer:

the answer is 3/16.

Step-by-step explanation:

First, let's take a look at the expression itself.

We have to multiply 3/8 and 1/2, which gives us the expression of

3/8*1/2

then, we multiply the numerator by the numerator and get 3, then we multiply the denominator by the other denominator which gets us 16. We put the two parts together and get

3/16

which is not simplifiable. So 3/16 is the simplest answer we can get.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELPPP
    12·1 answer
  • Ivy and cammie sold tulip and daffodil bulb packages for their spring fundraiser. Ivy sold 12 packages of tulip bulbs (X) and 14
    11·2 answers
  • to package and ship an item, it costs $5 for shipping supplies and $0.75 for each pound a package weighs. what is the cost of sh
    9·2 answers
  • 1. Consider the first six terms of this sequence: 2, 5, 8, 11, 14, 17,........What would
    9·1 answer
  • a nunber is multiplied by 2. then that product is multiplied by 5. write to explain how you know what digit is in the ones place
    15·1 answer
  • ⚠️PLEASE HELP IT IS AN EMERGENCY⚠️
    5·1 answer
  • People leaving the library were asked how many books they checked out that
    15·1 answer
  • Does anyone know I need help on this?!!
    7·1 answer
  • What is the value of v if 13v = 65
    7·2 answers
  • C2 + c3 + c2 +c2 , algebra
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!