1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
barxatty [35]
3 years ago
14

Tylenol comes in pills with a strength of 500 milligrams. How many pills would you need to take for one gram?

Mathematics
1 answer:
il63 [147K]3 years ago
8 0
There are 1,000 milligrams in 1 gram, there fore you would have to take 2 Tylenols to take 1 gram.
You might be interested in
2^x-1=128<br><br><br> show work pls! thank u :)
hichkok12 [17]

Hello from MrBillDoesMath!

Answer:

Take you pick below!   (either x 8 or x = 7.01, approx, depending how the question is interpreted)




Discussion:

Interpretation 1

If the question is   2^(x -1)  = 128, then as 2^7 = 128,

x-1 = 7 so x = 8



Interpretation 2

If the question is (2^x -1) = 128, then..

2^x  = 128 + 1 = 129  =>

log(2^x) = log(129) =>

xlog(2) = log(129) =>

x = log (129) / log2 = 7.01

Regards,  

MrB

4 0
3 years ago
Ranjita types 1080 words in one hour. What is her gross words a minute rate? (a) 15 (b) 16 (c) 18 (d) none of these
Sauron [17]

Answer:

C 18

Step-by-step explanation:

1080/60 = 18

5 0
3 years ago
Solve the system
konstantin123 [22]
Use substitution. 

y = 2 - x and y = 4x + 7 can become

2 - x = 4x + 7

Now solve for x

-5 = 5x

-1 = x

Now plug -1 for x in either equation.

y = 2 - x -> y = 2 - (-1) -> y = 3
y = 4x + 7 -> y = 4*-1 + 7 -> y = -4 + 7 -> y = 3

So C) is the correct answer.
7 0
3 years ago
Lindsay buys 15 3/4 gallons of gasoline for $3.50 per gallon how much the whole tank cost
nydimaria [60]

Answer:

The whole tank cost $55.13

Step-by-step explanation:

All you have to do is multiply the fraction and cost, to ge thte total cost

15 3/4 also equals 15.75  (it will be easier to multiply two fractions)

now each gall of the 15.75 costs 3.50 so we multiply the number of gallons by the cost

15.75 x 3.50 = 55.125

but now we must round since there isnt .125 cents

so

55.13 is the cost

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please answer if you know the answer.<br> Find x and give reasons.
gregori [183]
Here’s the answer, hope it helps. Btw these are screenshots from someone else’s work not mine

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Use the method of completing the square to solve x2 - 6x + 1 = 0. Simplify your solutions.
    11·1 answer
  • Mary earns $6 per hour as a waitress. Last week she took home her regular earnings of $6 per hour plus $185 in tips for a total
    10·1 answer
  • Determine the intercepts of the line. 7x-5=4y-6/7x−5=4y−6
    12·2 answers
  • If the radius is 6371, what is the circumference?
    6·2 answers
  • Three values on a number line are labeled F, G, and H . Which number line correctly shows the values of F, G, and H?​
    8·1 answer
  • Pls anwser this :) it’s math (5)
    7·1 answer
  • Find the slope of the given points (6, -10) and (-15, 15). Show your work.
    8·1 answer
  • PLEASE ANSWER I WILL GIVE CORRECT ANSWER BRAINIEST!!!!!!
    6·2 answers
  • Amira sells balloon animals. She uses the same number of balloons for each animal she makes.
    12·1 answer
  • How do i do a one-pager in MATH<br> ? I WILL GIVE BRANILIST
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!