1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dexar [7]
3 years ago
8

Rachel must store a few pieces of her furniture for six months. A storage unit costs $55 for the first month and $47.50 for the

remaining months. How much will it cost to store her furniture?
Mathematics
1 answer:
shepuryov [24]3 years ago
7 0

y=$47.50(5)+$55

y=$237.50+$55

y=$292.55

y=total

m(47.50+ amount increased by after the starting $55

b=$55; the start.


You might be interested in
HELP PLEASE I DON´T UNDERSTAND RATIOS!
jeyben [28]

Answer:

Jake made 7 bead strings

Step-by-step explanation:

The ratio is 2:6 next would be 4:12 then 6:18 and so on. You just add what you started with to the corresponding side. 8:24, 10:30, 12:36, 14:42. The right side is 3x the left side.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $130 for 17 ft2. The unit rate is $ /ft2.
finlep [7]

Answer:

201

Step-by-step explanation:

I'm smart ok trust me ON this one if I'M wrong at least I tried

3 0
3 years ago
How many groups of 2/3 are in 3/5
polet [3.4K]
For example, the three 2s.
in the box show that there are 3 groups of 2 objects each.You can write the multiplication equation 3 2 = 6 to show that 3 groups of 2 equals 6 in all.You can also write the division equation 6 2 = 3 to show that 6 divided into groups of 2 equals 3 groups.
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Which point is not on the graph of the equation y = x2 + 3x - 5. A.(2,5)
wel

Answer:C

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
2 liters of cocoa. 5 friends and 315 Millilters, how much cocoa is left?
hram777 [196]
None? Idk if that is the correct answer or not because I don’t feel like doing it
8 0
4 years ago
Other questions:
  • Helki found a stick that was 5 3/4 feet long. He needed one that was about 5 feet long.is it reasonable to say that this stick w
    12·1 answer
  • What equation can I use to get 6 with the numbers 9,2,10,7,6
    12·1 answer
  • The product of two numbers does not change with the change in the order of the numbers. This is called the ___________ property
    6·1 answer
  • -6^2 + 5 * -6 - 1 = help please
    5·1 answer
  • Graph the relation {(-4,-2),(-1,-2),(3,3)}
    6·1 answer
  • A box contains 10 ​transistors, 3 of which are defective. If 3 are selected at​ random, find the probability that a. All are def
    8·2 answers
  • Whats the difference between a subset and a proper subset? {5,8} {2,5,8} Is {5,8} a subset of {2,5,8}.
    14·1 answer
  • .000033 + (5 x 10^-5)<br> Answer in scientific and standard form
    14·1 answer
  • If there are 1 080 pigs and sheep on the farm and the ratio of pigs to sheep are 7:5, how many
    14·2 answers
  • The total cost for attending the rodeo carnival can be found using the function f(x) = 2.25x + 18, where x is the number of food
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!