1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
makkiz [27]
3 years ago
5

What is the value of the function y = 2x + 3

Mathematics
1 answer:
sergey [27]3 years ago
7 0
Let x = -1

y = 2(-1) + 3

y = -2 + 3

y = 1

D is the answer.
You might be interested in
WILL GIVE BRAINLYIST. HELP
ohaa [14]

Answer:

Both triangles are right triangles because the angle d is 90 degrees in both sides

3 ^ 2 - 2.25^2 = 1.98

4^2 - 1.98^2 = 3.48

x = 3.48

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
James bought the computer which was discounted from $350 to $273. What is the discount rate?
sasho [114]
<h3>Answer:  22%</h3>

Explanation:

amount saved = 350-273 = 77 dollars.

Divide this amount over the original price

77/350 = 0.22 = 22% is the discount rate

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
So if John has 49 apples but u have to multiply 30,917 how many apples would he have now okay Ik this is a weird question but it
s344n2d4d5 [400]
1,514,933 is the answer
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the ordered pairs that represent solutions to the system of inequalities.Select all that applyAnswer choices:(-6, 3)(-3,
Nadya [2.5K]

We can verify this with the graph

(-6, 3) NO

(-3, 3) NO

(-5, 0) NO

(-4, 2) YES

(0,0) NO

(-6, 6) YES

(-3, -6) NO

(-4.0) YES

the area where the solutions are in the yellow area

5 0
1 year ago
A triangle has side lengths of 12 cm and 35 cm and 37 cm. Classify it as acute, obtuse or right
Lapatulllka [165]
This triangle would be acute none of the angles are greater than or equal to 90.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • . A ball is thrown upward. Its height (h, in feet) is
    13·2 answers
  • WILL MARK BRAINILESTWhich statements are true about the solution of 15 greater-than-or-equal-to 22 + x? Select three options.
    13·1 answer
  • FOR 100 POINTS <br>HELPPPPPPP ASAP​
    8·2 answers
  • Solve each equation for x )
    12·1 answer
  • Ian and Keith make extra money in the summer picking strawberries. Yesterday, they picked 384 pounds of strawberries altogether.
    14·1 answer
  • Find the unit rate for 1/2 mile in 3/10 hour
    9·1 answer
  • I WILL GIVE BRAINLIEST
    9·1 answer
  • HELP!! i will vote brainlest answer
    11·1 answer
  • Seth bought a 15 ounce jar of peanut butter for $3.15. what is the unit price?​
    12·2 answers
  • 3. At a bargain store, Beast Boy bought 5 items that each cost the same amount. Cyborg bought 8 items that each cost the same am
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!