Answer:
0.333
units³
Step-by-step explanation:
Think process:
The equation is given as y = 
Let, y = f (x)
Therefore, 
We know that the limits are y-axis and x= 3
Y-axis: x= 0
then limits are given as x= 0 and x = 3
Integrating gives:
=
+ C
calculating from x= 0 to x = 3, we know volume is given by 
=
[
]
=
[0.000041136 + 1/3]
= 0.333
units³
Answer:
-4.84
Step-by-step explanation:
the -4.84 is closest to the positive side of a number line. meaning -4.84 is greater
The correct answer is A!
A. 1/2 is equal to .5 so multiply 2,000 by .5 and you’ll get $1000. She spends $900 on rent. Since $900 is less than $1000 she is not spending more than half of her income on rent. There for this statement is False
B. If you do 2,000 multipled by .15 (which equals 15%) then you’ll get $300 and that’s how much she spends on savings. So this statement is true.
C. 1/4 = .25 so if you do 2,000 multiplied by .25 you’ll end up with $500. The total cost of utilities, cable and groceries ( 120 + 80 + 320 ) = $520 and since $500 is less than $520 then she is spending more than 1/4 of her income on those expenses. Which makes this statement true.
D. 14% is = .14 so if you do 2,000 multiplied by .14 you’ll get $280. The total of cell phone and other expenses ( 100 + 180 ) = $280 so that is true.
To find the unit rate, we just divide.

So the unit rate is 1 hour = $14.