Answer:
-2w−7=9
1 Add 7 to both sides.
-2w=9+7
2 Simplify 9+7 to 16
-2w=16
3 Divide both sides by -2
w= -16/2
w= - 8
Step-by-step explanation:
w=16/-2
w=-8
gg
$4.12
$26.78 / 6.5 gallons = $4.12 per gallon
The first and third is correct.
I'm not a expert but I know its right.