Answer:
Step-by-step explanation:
Two faces are 6” by 9”. Two faces are 6” by 2”. Two faces are 9” by 2”.
Surface are = 2*6*9 + 2*6*2 + 2*9*2 = 108 + 24 + 36 = 168 square inches
Answer: 411.48 square meter
Step-by-step explanation:
Answer:
i think the 2nd one is correct .. i have not fluent in english to explain the answer.
Answer:
120,000
Step-by-step explanation:
Let's say Rio gets 5x, Kim gets 7x, and Leo gets 3x. In the ratio 5:7:3:1, x = 1
5x + 7x + 3x = total = 15x
3x = 24000
divide both sides by 3 to get x
x = 8000
15x = 8000*15 = 120000
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce