1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lunna [17]
3 years ago
10

Finding ordered pairs that satisfy all of the inequalities in the system is called

Business
1 answer:
solmaris [256]3 years ago
6 0
Finding ordered pairs that satisfy all of the inequalities in a system is called SOLUTIONS OF A SET OF LINEAR INEQUALITIES.
A system of linear equations is a set of two or more linear equations which contain two or more variables. Solution to a linear inequalities refers to any ordered pair that make the inequality true. 
You might be interested in
Read the passage. Then answer the question that follows. Nikia designs and produces board games that she sells online. She forme
liberstina [14]

I would say the C. is the correct answer, because if the 3D Printer prints the pieces faster, the games are sold more frequently. I hope this helps, and that it makes sense to you.

6 0
3 years ago
National income accountants can avoid multiple counting by.
denis-greek [22]

Answer:only counting final goods

Explanation:

3 0
2 years ago
What factors will determine the sizes of the​ shortages? The extent of the excess demand implied by the shortages will depend on
Juliette [100K]

Answer:

The answer is: C) the elasticity of​ demand, where the shortages will be larger if demand is more inelastic.

Explanation:

When the demand for a product is completely inelastic it means that the quantity demanded for that product will be the same whether its price increases or decreases. Rarely any product is completely inelastic, but inelasticity shows a tendency of buyers to keep buying a product even if its price rises, for example gasoline.

Inelastic products don´t follow the law of supply and demand, since the price doesn´t alter the demand.

If suppliers can produce enough goods (product shortages) and the quantity demanded stays the same, the price will rise. But if the demand for the product is inelastic then the shortage will get worse since every time more people will want to buy the product and their will be less product to buy.

6 0
3 years ago
2)Torres Inc. recently began production of a new product, the halogen light, which required the investment of $600,000 in assets
madreJ [45]

Answer:

The selling price is $99

Explanation:

The selling price of the product can be computed by adding required profit margin to the unit cost of the product.The required profit margin is the 10% return on invested assets.

Total variable cost           $59*10000                =$590,000

Fixed expenses ($180,000+$60,000)               =$240,000

desired profit margin(10%*$600,000)                =$60,000

Total sales revenue                                              =$990,0000

price per unit=$990,000/10000=$99

The cost-plus approach to product pricing gives $99

3 0
4 years ago
The variable in an experiment that is observed or measured in response to the experimental condition is known as the _________ v
Ierofanga [76]
Design make liability
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A new machine with a purchase price of $109,000, with transportation costs of $12,000, installation costs of $5,000, and special
    5·1 answer
  • During the current year, Robert pays the following amounts associated with his own residence:
    10·1 answer
  • Holly's ham, inc. sells hams during the major holiday seasons. during the current year 11,000 hams were sold resulting in $220,0
    8·1 answer
  • After a deduction for dental insurance was taken out, mike's annual net income went from $65,150 to $65,000. if mike pays 25% of
    14·1 answer
  • Which statement is false? A A large country never gains from imposing an export subsidy. B A small country never gains from impo
    6·1 answer
  • Flannigan Company manufactures and sells a single product that sells for $620 per unit; variable costs are $372. Annual fixed co
    9·1 answer
  • On September 1, 2017, Hyde Corp., a newly formed company, had the following stock issued and outstanding:• Common stock, no par,
    9·1 answer
  • A company is evaluating a new 4-year project. The equipment necessary for the project will cost $3,500,000 and can be sold for $
    14·1 answer
  • Jamal and Keisha each earn money by washing cars and mowing lawns.
    5·2 answers
  • Redi- Cor is trying to compile information about transactions between customers. Which of the following is not a reason Redi- Co
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!