1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iragen [17]
4 years ago
7

You need a quart of water but you only have a measuring cup. How many times do you need to fill the cup in order to get a quart?

Mathematics
1 answer:
larisa86 [58]4 years ago
6 0
You need to fill the cup up 4 times since there are 4 cups in a quart. 
You might be interested in
Factor the expressions<br> Please help
adelina 88 [10]

Answer:

(x + 1)( {6x }^{2}  - 2x)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helpppp!!!!!!!!! 1.Which of the following is in the solution set of
Flauer [41]
The answers are D, D, 93, A, A.
4 0
4 years ago
Write the fraction as a mixed number in the simplest form.<br> 62/7
MakcuM [25]
\frac{62}{7}=\frac{56+6}{7}=\frac{56}{7}+\frac{6}{7}=8+\frac{6}{7}=8\frac{6}{7}
6 0
3 years ago
Evaluate the expression.<br> 31÷1
natali 33 [55]

Answer:

Step-by-step explanation:

31 is the answer

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help me with this question
FrozenT [24]
1/2 divided by 2 is 1
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Ron's factory is currently producing 30 chairs in a day. how many chairs will be produced if production is to be increased by 13
    15·2 answers
  • Which number produces an irrational number when added to 0.5
    11·1 answer
  • PLEASE HELP! BRAINLIEST!
    13·1 answer
  • QUESTION!!!! WHEN TRYING TO PROVE SIMILER TRIANGLES, IF YOUR USINF THE ANGLE ANGLE SIMILARITY POSTUALET HOW MANY ANGLES DO YOU N
    6·1 answer
  • Y = 1.2 when x = 8<br> y varies inversely with x
    7·1 answer
  • Find c.<br> C<br> 6.<br> 8<br> C =<br><br> Please help
    9·1 answer
  • What scale factor was applied to the first rectangle to get the resulting image?
    8·1 answer
  • Dennis had four children. Each child had three kids.
    6·2 answers
  • How do you do this, thanks for helping
    11·1 answer
  • A 16 ounce box of a certain cereal cost $2.24 what is the cost per ounce of the cereal
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!