Answer:
Jaffrey will end up making $1214 in the first year
Step-by-step explanation:
950 + 12(22) = ?
first lets find out what 12 * 22 =?
12 * 22 = 264
now lets add 264 to 950
264 + 950 = 1214
Answer:
770000
Step by step explanation:
Answer:
I win 10% = 217.8
I lost 10% = 178.2
217.8 + 178.2 = 396
198 + 198 = 396
396 = 396
I neither gain nor lose anything: V
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
Let
p ----> the price of a watermelon in dollars
w ---> the weight of a watermelon in pounds
In this problem we have a proportional relationship
Remember that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or
In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin
In this problem
The value of the constant of proportionality k is the same that the unit rate
Find out the unit rate
Divide the total cost by the total weight
![k=\frac{4.38}{7.3}=\$0.60\ per\ pound](https://tex.z-dn.net/?f=k%3D%5Cfrac%7B4.38%7D%7B7.3%7D%3D%5C%240.60%5C%20per%5C%20pound)
substitute in the equation
Well there really wouldn't be a combo since everything is different so I'm saying nun? that's what I'm going with. ( If this is wrong correct me )