1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slega [8]
3 years ago
7

Y is directly related to x and y is 81 when x is 27 the constant of.variation is

Mathematics
1 answer:
suter [353]3 years ago
6 0

Answer:

The constant of variation is 3

Step-by-step explanation:

Given.

y=81

x=27

And y is directly related to x

y ∝ x

Here k is constant of variation

y=kx

k=\frac{y}{x}--------------(1)

Put the y and x value in equation 1.

k=\frac{81}{27}

k=3

So, the constant of variation is 3.

You might be interested in
Mai travels 90 miles in 2 hours by boat. At this rate,how far does Mai go in 3 hours?
Marysya12 [62]

Answer:

135 miles in 3 hours

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
If you need 2 liters of soda for every 12 students at the school dance, and you sold 360 student tickets to the dance. About how
GalinKa [24]

Answer:

60 liters

Step-by-step explanation:

360/12=30

30x2=60 liters

Hope this helps! :)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Using a video camera positioned on a table, Kat records her hanging flower basket to find out what is eating the blooms. The cam
Serga [27]

Answer: 75.5

I took the test and got it right.

8 0
3 years ago
The state of Colorado covers about 1.04 * 105 square miles. The Indian Ocean covers about 2.808 * 107 square miles. How many tim
Monica [59]

Answer:

270 times

Step-by-step explanation:

The number of times Indian Ocean is bigger than Colorado = 28,080,000 ÷ 104,000 = 270 times.

4 0
3 years ago
A 15 oz box of cereal cots 3.75 how much does a 21 oz box cost
MariettaO [177]

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

3.75/15= 0.25 per oz

0.25* 21= 5.25

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need to know how to solve 46.2x10-2
    10·1 answer
  • If you pay $20 for 16 candy bars what is the cost for per candy
    15·2 answers
  • How are rate of change and slope related for a linear relationship
    13·2 answers
  • A die is rolled 20 times and the number of twos that come up is tallied. Find the probability of getting the given result.
    9·1 answer
  •  She writes out the steps below. Step 1: Simplify by using the order of operations. Step 2: Compare the two values. Step 3: Subs
    5·2 answers
  • Which expression is equivalent to
    11·1 answer
  • You get a job making $12 per hour. You do a great job and your boss says he is going to give you a 25% raise!!! What is your new
    9·1 answer
  • Solve for x: -(10+3x)=44
    12·1 answer
  • I am happy to answer any of your brainly questions (any subject up to Year 11). Please link them below :)
    8·1 answer
  • As a nurse, part of your daily duties is to mix medications in the proper proportions for your patients. For one of your regular
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!