1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nookie1986 [14]
3 years ago
7

340 over 8 as a unit rate

Mathematics
2 answers:
Alexxandr [17]3 years ago
6 0
340      170      85             1
------ = ------- = ------ = 42 ---
  8          4           2             2

hope helped 
Anastasy [175]3 years ago
4 0
340/8 = 42.50 per unit
You might be interested in
Find the value of x.<br> plz help
Deffense [45]

Answer:

x = 6

Step-by-step explanation:

cross multiplication and a wild guess

8 0
3 years ago
Translate and solve: 639 is what percent of 142?
Andre45 [30]

Answer:

450

Step-by-step explanation:

639 is what percent of 142? = 450.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factor the GCF:
JulsSmile [24]

i think A is the answer

7 0
4 years ago
How to solve 5/6y + 1 = -1/2y + 1/4
True [87]

Answer:

y= -1/4

y= -0.25

Step-by-step explanation:

5/6y+1= -1/2y+1/4

<em>Subtract 1 from both sides</em>

5/6y= -1/2y-3/4

<em>Add 1/2y to both sides</em>

1 1/3y= -3/4

<em>Divide both sides by 1/3</em>

y= -1/4

y= -0.25

6 0
3 years ago
What is the answer for this question
Ugo [173]

Answer:

1 - 1/10

Step-by-step explanation:

As strange as it may seem, the easiest way to answer this question is to calculate the probability of selecting an elephant first and then to subtract this probability from 1:

Adding up the Numbers of animals, we get 12+4+3+11, or 30.  The probability of selecting an elephant is thus 3/30, or 1/10.

Thus, the probability of NOT selecting an elephant is 1 - 1/10 (Answer A).

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 100 points !!!!!!! PLZ HELP
    12·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP! PLEASE BE HONEST! ALGEBRA
    5·1 answer
  • Which of the following is the standard form of the equation 5x2 - 20x = 15?
    7·2 answers
  • Cran-soy trail mix costs $2.99 for 5 ounces, Raisin-nuts costs $3.41 for 7 ounces, Lots of cashews mis costs %7.04 for 8 ounces,
    6·2 answers
  • If f(x) = x and g(x) = 2x + 7, what is<br>f[90X)] when g(x) = 11?​
    5·1 answer
  • What is an equivalent expression to q(2a+1)
    10·2 answers
  • Solve for x . 955=5x
    13·1 answer
  • PLEASE NEED SOME HELP
    12·1 answer
  • Find the number that makes the ratio equivalent to 1:4.<br> 5:
    15·1 answer
  • Find the m GEOMETRY 9th:)
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!