1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oksi-84 [34.3K]
3 years ago
7

Find the perimeter and area of length 3cm and width 5 cm

Mathematics
1 answer:
Anni [7]3 years ago
4 0
L = 5 and w = 3

Perimeter = 2(l + w)
P = 2(5 + 3)
P = 2(8)
P = 16 cm


Area = l*w
Area = 5*3
Area = 15 cm^2
You might be interested in
What does x equal????
avanturin [10]
34 minus 2X
34/2=2/2x
22=x
7 0
4 years ago
Ms. Carol sold 346 child tickets<br> and 253 adult tickets. How<br> many tickets did Ms. Carol sell?
pickupchik [31]
She sold 346+253=599 tickets.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sneha is planning a 5-night vacation. It will cost $50 for transportation, $290 for food, and $95 per night for a hotel room. Sh
Goshia [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

Total cost for trip = 290 + 50 + 95*5 =290+50+ 475 = $ 815

Savings = $143

Money needed = 815 - 143 = $ 672

No. of driveways = 672/48 = 14

14 driveways must she shovel to have enough money to pay for the trip.

6 0
3 years ago
PLZ HELP
NemiM [27]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plsssss help!!!!! I’m rewarded a lot of points.
tensa zangetsu [6.8K]
This is all the picture showed omg toooo hard
3 0
3 years ago
Other questions:
  • 6. Prove that if 3n^3+13 is odd then n is even for all integers n, using the proof by contradiction.
    10·1 answer
  • How many solutions exist for the given equation? 3x(x - 2) = 22 - x
    14·1 answer
  • 2 Cereal comes in two different-sized boxes.
    8·1 answer
  • At me farmers market, bananas coast $0.80 per pound.At another farmers market, bananas are sold in 5-pound bags for $4.50 per ba
    13·1 answer
  • What is the unit rate of 5 packs of gum for 1$?
    9·1 answer
  • Hey ya'll, my assignment asked me.....Evan spent 20 hours doing homework last week. This week he spent 25 hours doing homework.
    5·2 answers
  • A cafeteria used 5 gallons of milk and preparing like how many 1 quart containers of milk did the cafeteria use
    5·2 answers
  • What is the area of the triangle?
    12·1 answer
  • Answer for fee rbux and branlest!!!! i need answer NOW or i will be DIE (not good!!!)
    7·1 answer
  • Write 6^7 + 6^5 + 11 in base six. Use the digits 0, 1, 2, 3, 4, 5
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!