1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tju [1.3M]
3 years ago
10

4 week it drop 3 feet what is the unit rate

Mathematics
1 answer:
grin007 [14]3 years ago
3 0
<span>In 4 weeks, it dropped 3 feet in total.
The unit rate of this is 3 feet / 4 weeks
If we simplify this into days, this will be the solutions
=> 4 weeks has (4 * 7) 28 days in total, so we need to divide 3 feet by 28 days to get the simplified unit rate.
=> 3 feet / 28 days
=> .107 feet / day.
So the water drops .107 feet per day and in 4 weeks the total of 3 feet.</span>



You might be interested in
Xavier is buying bottled water for his basketball team. If he has $20 to spend on water, and each bottle of water
SSSSS [86.1K]

Answer:

Step-by-step explanation:

1.5 * 13 = 19.5 dollars

0.50 = 20 - 1.5x   where 0.50 is the amount of money he has left and x is the number of bottles of water  he buys

4 0
3 years ago
Math help please show work
saw5 [17]

Answer:

You can measure the area of the yard but measuring the length and width and then multiplying. Then you can divide by the amount of sod that is used to cover to see how many bags that need to be bought.

Step-by-step explanation:

This should be good :)

pls mark brainliest:)

3 0
2 years ago
Please answer this :))))
Anton [14]

Answer:

Answer is E hope this helps :)

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
In right triangle ABC, the measure of A is 25° and AB = 1. What is the length of AC?
gregori [183]

The answer will ve
1)0.9063
6 0
2 years ago
WILL GIVE BRAINLIEST; PLEASE ANSWER.. I NEED HELP ASAP!!
GuDViN [60]

Answer:

63

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Create a real-life situation that can be describe with the unit rate 9:1. Describe how quantities are related.
    12·1 answer
  • The perimeter of parallelogram ABCD is 46 inches. What is DA?
    9·1 answer
  • A recipe calls for 1212 cups of blueberries to make 77 jars of blueberry jam. What is true about the number of cups of blueberri
    12·2 answers
  • Which of the following statements is not true?
    10·2 answers
  • Solve for x. Please help me
    14·1 answer
  • Destiny prepared 28 kilograms of dough after working 4 hours. How much dough did Destiny
    13·1 answer
  • A movie ticket costs S4 for children, $6 for senior citizens, and $10 for all others. If 7 people buy tickets, which of the foll
    13·2 answers
  • The year of Average 11, 15, 17, X+1, 19, X-2, 3 is 14. Find median.​
    8·2 answers
  • PLSS HELPP IMPORTANT<br> (WILL GIVE BRAINLIEST)!
    15·2 answers
  • A case of 8 items costs $9.44 at Costco. What is the price of each item?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!