1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pogonyaev
3 years ago
15

What is the value of -3/4 ÷ (-3 1/4)​

Mathematics
1 answer:
aivan3 [116]3 years ago
8 0
Nothing because itz nothing
You might be interested in
Which of the following expressions is the conjugate of a complex number with −5 as the real part and 4i as the imaginary part? 5
ladessa [460]
The mathematical expression of the given complex number above is -5 + 4i. The conjugate of this complex number is that which has an opposite operation. The given is an addition operation. That is -5 - 4i. Therefore, the answer is the third among the choices. 
4 0
3 years ago
Which of the following represents an equation of a line parallel to one whose equation is 2x + 8x = 18
Naya [18.7K]

Answer:

y=-4x+3

Step-by-step explanation:

it does not show the equations that are following

but the main thing you need to know is that when two lines are parallel they have the same slope

and do you mean 2x+8y=18 not x?

edit:

answer choices: y=-4x+3, y=8x-2, y=4x+7, y=-8x+9

2y+8x=18

first change that equation to slope intercept form to find the slope

2y = -8x+18 -> y = -4x+9

slope is -4

so the answer is y=-4x+3 because it also has a slope of -4

5 0
3 years ago
Alice deposited 600 dollars in a new savings account, no other deposits were made, after 3 months interest was computed at an an
zlopas [31]

Answer:

: Gumuhit ng tatlong bagay na sa alam mo ay naging epekto ng digmaan. Iguhit ito Sa loob

ng mga bilog.

Step-by-step explanation:

Let's Write!

Directions: Write at least a five-sentence paragraph about the issue conveyed in the

picture using a pattern of idea development with its appropriate grammatical signals. A

rubric is given below for your guidance. Write your paragraph on a separate sheet of

paper.Directions: Write the word "TRUE” if the statement is true and write "FALSE” if the statement

is false. Write your answer on your answer sheet.

1. Always follow the routine “clean up while in use and clean up before keeping it”.

2. Manufacturer's instructions for operation and maintenance should be followed.

3. Employers have some control over potential hazards.

4. Before the vacuum cleaner becomes overloaded, throw dust bags after each use.

5. For the equipment with wheels, clean and check wheel-driven gears.

6. For proper storage/safekeeping of hand tools and equipment, surfaces of cutting tools

should be displayed for easy used and reach.

7. Only qualified people should carry out the maintenance and they should also keep

records of their inspections.

8. Check-up equipment irregularly to prevent serious breakdown.

9. Place guards on machinery to protect fingers and limbs.

10. Store electrical equipment outdoors.Directions: Write the word "TRUE” if the statement is true and write "FALSE” if the statement

is false. Write your answer on your answer sheet.

1. Always follow the routine “clean up while in use and clean up before keeping it”.

2. Manufacturer's instructions for operation and maintenance should be followed.

3. Employers have some control over potential hazards.

4. Before the vacuum cleaner becomes overloaded, throw dust bags after each use.

5. For the equipment with wheels, clean and check wheel-driven gears.

6. For proper storage/safekeeping of hand tools and equipment, surfaces of cutting tools

should be displayed for easy used and reach.

7. Only qualified people should carry out the maintenance and they should also keep

records of their inspections.

8. Check-up equipment irregularly to prevent serious breakdown.

9. Place guards on machinery to protect fingers and limbs.

10. Store electrical equipment outdoors.WORK #1

Direction: List 1 Digestive System disease. Identify its causes, symptoms, and treatment. Use the template

below.

Digestive Disease

Causes

Symptoms

TreatmentWRITTEN WORK #1

Direction: List 1 Digestive System disease. Identify its causes, symptoms, and treatment. Use the template

below.

Digestive Disease

Causes

Symptoms

Treatment

3 0
3 years ago
Can someone help me?
zheka24 [161]

We can Notice that : Number of Cells growth is a Geometric Sequence

That is : 1 , 2 , 4 , 8 , 16. . . . .

We know that : nth term in a Geometric Sequence is = a.rⁿ⁻¹

where a is the first term

r is the common ratio, which is given by ratio of 2nd term to 1st term

For the above Sequence, a = 1 and r = 2

Given : nth term over 1000

⇒ 1.2ⁿ⁻¹ = 1024

⇒ 2ⁿ⁻¹ = 2¹⁰

⇒ n - 1 = 10

⇒ n = 11

We can Notice that : Number of Hours is a Arithmetic Sequence

That is : 0 , 3 , 6 , 9 , 12

We know that : nth term in a Arithmetic Sequence is = a + (n - 1)d

where a is the first term

r is the common difference, which is given by difference between 2nd term and 1st term

For the above Sequence, a = 0 and r = 3 - 0 = 3

we need to find the number of hours, which is when : n = 11

⇒ 0 + (11 - 1)3

⇒ 10(3)

⇒ 30

⇒ It will take 30 hours to have over 1000 bacteria

4 0
3 years ago
a bag of grapes weighs 5/8 of a pound. Before any was eaten, the bag of grapes weighed 4 times this amount. What is the weight o
strojnjashka [21]
2.5 pounds or exact fraction 5/2 or 2 1/2 if you want a mixed fraction
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which equation can be used to find the side lengths if the longest side measures 6.2cm?
    11·1 answer
  • Find the measure of angle y. Round your answer to the nearest hundredth. (please type the numerical answer only)
    13·2 answers
  • 15 points...........
    9·2 answers
  • Jaskson kitten weghed 2 pound
    5·1 answer
  • Which of the following shows how the number 7 can be rewritten with the difference of squares identity?
    15·1 answer
  • 15% of 20 is what number?
    15·1 answer
  • What is the square root of 72 simplified
    10·2 answers
  • D/75 =25<br><br><br><br><br><br>HELP PLEASE PLEASE
    8·2 answers
  • A package of 5 pairs of insulated gloves costs ?$31.45. What is the unit price of the pairs of gloves??
    8·2 answers
  • Help me with this please please please
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!