1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stira [4]
3 years ago
7

Xy=1 in polar coordinates

Mathematics
2 answers:
Marianna [84]3 years ago
8 0
xy=1\iff (r\cos\theta)(r\sin\theta)=r^2\sin\theta\cos\theta=\dfrac12r^2\sin2\theta=1
\implies r^2=2\csc2\theta
\implies r=\sqrt{2\csc2\theta}

where we ignore the second root and use the convention that r>0.
Goshia [24]3 years ago
3 0

Answer:

The answer is r^2 * sin 2(theta) = 2!

You might be interested in
How many milliliters are in 30 liters? <br><br> 300<br> 3,000<br> 30,000<br> 300,000
Alborosie

Answer:

30000 Milliliters

Step-by-step explanation:

multiply the volume value by 1000

30 x 1000 = 30000

Brainliest if this was helpful. Thanks!

3 0
4 years ago
A carpenter uses 10 1/2 ft of cedar for every 12 1/3 ft of redwood for a construction project. If the carpenter uses 5 1/4 ft of
motikmotik

Answer: 6 1/6

Step-by-step explanation:

1) First divide 10 1/2 = 5 1/4.

2) Then, since we divide 10 1/2 then we need to divide 12 1/3.

3) 12 1/3 divided by 2 = 6 1/6.

And there is your answer; 6 1/6

8 0
3 years ago
Please help: (picture)
Slav-nsk [51]

We need to solve the speed formula for d. To do so, let's start by moving the number of the left hand side:


\frac{S}{356} = \sqrt{d}


Square both sides to get rid of the square root:


\frac{S^2}{126736} = d


Now plug the known value of the speed to find the distance:


d = \frac{140^2}{126736} = \frac{19600}{126736} \approx 0.15465


So the closest answer is the last one: d=0.155km

3 0
3 years ago
If Nicholas spends $8.10 on pixie sticks how many pounds did he purchase. Pixie sticks $4.50 per pound show word. Jane measure $
Ira Lisetskai [31]

Answer:

Nicholas bought 1.8 lbs, and Jane bought 3lbs.

Step-by-step explanation:

Divide the total amount by how much it is per pound, so 8.10 divided by 4.50 = 1.8 and 9.75 divided by 3.25= 3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is a possible equivalence that can be used in a conversion?A) ten cubed kL over one L. B) ten squared daL
lilavasa [31]
Ten to the <span>negative second power L over one cL is the one among the following choices that is a possible equivalence that can be used in a conversion. The correct option among all the options that are given in the question is the third option or option "C". I hope the answer helps you.</span>
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Mariah spent $9.50 on 9 pounds of limes and pears. Limes cost $0.50 per pound and pears cost $1.50 per pound. Let l be the numbe
    11·1 answer
  • What times what equals 39
    13·1 answer
  • A spring coat that cost $60.00 was marked up 20% of the cost. What was the price increase?
    15·2 answers
  • An object is dropped from 43 feet below the tip of the pinnacle atop a 527​-ft tall building. The height h of the object after t
    5·2 answers
  • Which measurement is not equivalent to the others?
    12·2 answers
  • Julita bought a sandwich for $3.50
    10·2 answers
  • Pls help, due soon!!
    9·2 answers
  • Help please, but more importantly, I am really trying hard to figure out how, you arrive at the answer. Thanks in advance!
    10·1 answer
  • I need help!
    14·1 answer
  • An economics instructor would like to test the theory that spraying lavender essential oil in a room while studying will improve
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!