1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Neko [114]
3 years ago
10

The volume of a cone is six pi cubic inches what is the volume of a cylinder having the same base and same height

Mathematics
1 answer:
ryzh [129]3 years ago
8 0
The volume would also be the same since the volume of a cone is 1/3bh.
So the volume is six pi cubic inches.
You might be interested in
LOOK AT THE PICTURE PLEASE QUICK ITS EASY
max2010maxim [7]

Answer:

C or d

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
A bag of 12 ounces of popcorn costs $4.80. What is the unit rate? (in others words what is the cost for one ounce) *​
masha68 [24]

Answer:

0.4

Step-by-step explanation:

$4.80 divided by 12 = 0.4

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following best shows the associative property of multiplication?
Marizza181 [45]

Answer:

(4 × 3) × 6 = 4 × (3 × 6) shows the Associative Property of Multiplication.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate price to the nearest cent of a 33-ounce bottle of juice that sells for $2.99?
marissa [1.9K]

Answer:

$0.09.

Step-by-step explanation:

2.99/33

= $0.0906

7 0
3 years ago
At which value will the graph of y=tanx have a zero? Please explain the correct answer!
Rina8888 [55]

Answer: None of the above are correct.


Step-by-step explanation:

Given function: y=\tan x

We know that the value of tan x =0 at x=0.

Also, At\ x=\frac{\pi}{3},\ \tan\frac{\pi}{3}=\sqrt{3}

At\ x=\frac{\pi}{2},\ \tan\frac{\pi}{2}=\infty

At\ x=\frac{\pi}{3},\ \tan\frac{\pi}{4}=1

Hence, the only option is correct is "None of the above are correct".

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify √24a^6b^5 everything is under the spuare root. And theres a little 3 above the beggining of the sqaure root sign.
    7·1 answer
  • A cake recipe calls for two eggs per cake. Sydney used 20 eggs in this recipe for a bake sale. How many cakes did she bake?
    11·2 answers
  • Let f(x) = x2 and g(x) = x − 3. Evaluate (g ∘ f)(−2).
    5·2 answers
  • How do you solve -4(7a+5)= —160
    14·2 answers
  • Which pair of angles must be supplementary?
    8·2 answers
  • Find the surface area of the cylinder. 7 cm 5 cm The surface area of the cylinder is nothing cmsquared.
    14·1 answer
  • If A={1,2,3,4,5},B={4,5,6,7} and C={2,3,4}find (A-B)-C​
    8·1 answer
  • Original price of concert tickets: $100.00 Discount: 21% - What is the sale price
    8·1 answer
  • 18 POINTS for finding 18 ANGLES on parallel lines and transversal
    15·2 answers
  • you buy rice for $0.71 a pound.one batch of fried rice requires 6 pounds of rice.how much does the rice for one batch cost? roun
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!