Hello :
the solution is : <span>(3, -1)
put x= 3 and y = -1
you have : 3-(-1) = 4 and 3+(-1) = 2 ..... right</span>
Answer:
5 ≥ 9*.15 + x*.25
He can buy up to 14 candies
Step-by-step explanation:
Total money ≥number of peppermints * cost per peppermint + number of sour candies * cost per sour candy
We know he has 5 dollars. He bought 5 peppermints at $.15 cents each and x sour candies at $.25 each
Substituting in
5 ≥ 9*.15 + x*.25
5≥1.35 + .25x
Subtract 1.35 on each side
5-1.35 ≥ 1.35-1.35+.25x
3.65≥.25x
Divide by .25 on each side
3.65/.25 ≥ .25x/.25
14.6 ≥ x
He can buy up to 14 candies. You can't buy part of a candy
Answer:
the answer to you question is c
Step-by-step explanation:
Answer:
103
Step-by-step explanation:
$8.00/10 kg equals $0.80/kg