1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
qaws [65]
4 years ago
7

A recipe calls for 2 tablespoons of sugar for every 7 tablespoons of flour. If you plan on tripling the recipe what is the ratio

of sugar to flour?
Mathematics
2 answers:
Tresset [83]4 years ago
8 0

Answer:

2 to 7

Step-by-step explanation:

If you triple both of the ingredients the ratio will not change so it is still 2 to 7

Karo-lina-s [1.5K]4 years ago
3 0

you basically have to times it by 3 so

2:7

4:14

6:21

the answer would be 6 tablespoons of sugar to 21 tablespoons of flour

You might be interested in
Sanjay begins to correctly graph the function f(x) = (x + 1)2 – 3. Based on the axis of symmetry and the vertex, which graph cou
natima [27]
The answer would be C. Hope I Could Help.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A gardener wants to run a border around the outside of her garden. She plots it on a grid to plan how much she will need. The ga
Kamila [148]
Answer: 16 ft

Explanation:

You can determine the lengths of each segment by subtracting the coordinates of the adjacent points.

1) From (2,5) to (8,5): 8 - 2 = 6

2) From (8,5) to (8,3): 5 - 3 = 2

3) From (8,3) to (2,3): 8 - 2 = 6 (as expected as this is congruent to the first

4) From (2,3) to (2,5): 5 - 3 = 2 (as expected as this is congruent to the second).

The total length of the border or perimeter is equal to the sum of all the sides:

perimeter = 6 + 2 + 6 + 2 = 16

Therefore the answer is 16 ft
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help pls I don’t understand this my teacher didn’t teach this
aev [14]

Answer:

x = 60

Step-by-step explanation:

The tip of the triangle's angle is 100 (b/c 180-80)

x + 100 + 20 = 180

x + 120 = 180

x = 60

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART
kiruha [24]

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

4 0
3 years ago
It’s easy please help please please
lions [1.4K]

Step-by-step explanation:

4x - 2y = 8

y = -2

4x -2(-2) = 8

4x + 4 = 8

4x = 4

x = 1

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Josh pays $19.60 for a pack of 4 towels find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest
    5·1 answer
  • 3b=4a. 2c=5c.<br> find a:b:c
    15·1 answer
  • 52 L equal to 5200 ml
    7·1 answer
  • On average the number of drum sets sold in Michigan each year is 96,537, which is seven times the average number of drum sets so
    8·1 answer
  • I need help simplify 2a^0
    6·2 answers
  • The measure of major arc TBU is_degrees.
    11·1 answer
  • Find the slope of the line (0,1) (-3,-3)
    15·1 answer
  • Help please due today !!!!
    7·1 answer
  • After i have found my LCD in adding fractions how do I find my new NUMERATIOR
    5·1 answer
  • Find the measure of the missing angle.
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!