1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klemol [59]
3 years ago
11

How to simplify 3x+2-x-4

Mathematics
1 answer:
Sladkaya [172]3 years ago
5 0

Answer:

2(x + 1)

Step-by-step explanation:

<u>Step 1:  Combine like terms </u>

<u />3x + 2 - x - 4

(3x - x) + (2 - 4)

2x + 2

2(x + 1)

Answer:  2(x + 1)

You might be interested in
Factor completely 10x2 + 2x − 8. (1 point)
ivanzaharov [21]

Step-by-step explanation:

10x²+2x-8=0

=>10x²+10x-8x-8=0

=>10x(x+1)-8(x+1)=0

=>(10x-8)(x+1)=0

=>2(5x-4)(x+1)=0

Option B

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Compare the rates to find which is the better value.<br> ​$60 for 100 flyers or ​$95 for 250 flyers
Elis [28]
95 is the better deal it’s only 35 more bucks and you get 150 more.
8 0
3 years ago
Help? Please jdjxjc
Zepler [3.9K]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A number squared divided by 2 and added to 16
nadya68 [22]

Answer:

Suppose the number is 4

Square of this number (4 x 4 ) = 16

Divided by 2 = 16/2 = 8

Added to 16 = 8+16 = 24

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
When a snozzberry marmalade machine works at 100% of its capacity, it can make 500 jars of snozzberry marmalade per hour. How ma
Amiraneli [1.4K]

Answer:

350

Step-by-step explanation:

500*70%=350

3 0
3 years ago
Other questions:
  • COOKING Franklin is cooking a 3-pound turkey breast for 6 people. If the number of pounds of turkey varies directly with the num
    15·1 answer
  • The rule for calculating the mean is to add up all the scores in a sample and divide by the _________
    6·1 answer
  • For Jane Jones is a single person with 2 exemptions. In a week she earns $212.12. Using the chart above, Jane's federal income t
    7·1 answer
  • What is the rate $2.50 for 10 items, as a unit rate?
    15·1 answer
  • Write an expression for the operation described below.<br> the product of q and 2
    9·1 answer
  • Divide 1.75 × 10^-2 by -7.3 × 10^-8. Express your answer in scientific notation. Round the coefficient to two decimal places.​
    13·1 answer
  • Please I need help!!
    11·1 answer
  • Please help me with this!!
    8·1 answer
  • Dave sold 60 general and reserved tickets for a concert. He sold general tickets for $10 each and reserved tickets for $15 each
    10·1 answer
  • 6z + 9 - 7 = 4z + 12
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!