1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
spayn [35]
3 years ago
14

Your school raised 125% of its fundraising goal. The school raised $6750. What was the goal?

Mathematics
2 answers:
olganol [36]3 years ago
5 0
I had a similar test (graded assignment) a few weeks ago.. I think xD
I think the answer was $5400
lyudmila [28]3 years ago
5 0
125% of the goal is 6750

turn ur percent to a decimal...." of " means multiply.....let g = the goal...." is " means equals

1.25g = 6750...divide both sides by 1.25
g = 6750 / 1.25 
g = 5400 <== the fundraising goal
You might be interested in
Who can help me please
dangina [55]

9514 1404 393

Explanation:

<u>Statement</u> .... <u>Reason</u>

( ) .... Given (repeat of the given statements)

ΔACB ≅ ΔDCE .... SAS postulate

BA ≅ ED .... corresponding parts of congruent triangles are congruent

7 0
2 years ago
How do you do ordered pairs
nika2105 [10]
Identify the x-value in the ordered pair and plug it into the equation. When you simplify, if the y-value you get is the same as the y-value in the ordered pair, then that ordered pair is indeed a solution to the equation.
7 0
2 years ago
How to do this problem?
solniwko [45]
Count the units between the points
3 0
3 years ago
Which value of x makes x-3/4 +2/3= 17/12 a true statement
NeTakaya

Answer:

34/24

Step-by-step explanation:

x-3/4+2/3=17/12

x-17/12=17/12

X=17/12+17/12

X=34/24

5 0
2 years ago
Sally bought 3 packs of strawberries for $7.65. What is the unit price? (price per ONE pack)
Arturiano [62]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

you just need to divide $7.65 by 3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How can you do 461 divided by 3 the old school way
    13·1 answer
  • What is 5% of 400 please add the formula for finding this if you can
    14·1 answer
  • Let ℤ17 be the ring of integers modulo 17, and let ℤ×17 be the group of units of ℤ17 under multiplication. Which of the followin
    5·1 answer
  • 3 4 (2)t/3 = 9 Round your answer to the nearest hundredth. A) 1.62 B) 3.24 C) 8.26 D) 10.75
    10·1 answer
  • The school cafeteria is offering a choice of two side dishes at lunch today, either watermelon or french fries. The ratio of the
    8·1 answer
  • 4) A Frozen Yogurt stand sells frozen yogurt by the ounce. A 4 ounce cup costs $5.
    6·1 answer
  • This is actually serious :/ I need help I can't solve this...
    9·1 answer
  • Simplify the fraction below​
    15·1 answer
  • Geometric mean of 1/3 and 3
    9·2 answers
  • What is the area of this figure? ​
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!