1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
loris [4]
3 years ago
12

Can an expert help with this

Mathematics
1 answer:
SVEN [57.7K]3 years ago
7 0

The formula of an area of a circle:

A_O=\pi r^2

We have

r = 1.8 m

π ≈ 3.14

Substitute:

A_O=\pi\cdot1.8^2=3.24\pi\ m^2\approx3.24\cdot3.14=10.1736\ m^2\approx10.17\ m^2

You might be interested in
Which property is illustrated by the statement 6x4=4x6
pantera1 [17]

Answer:

commutative property of multiplication

8 0
3 years ago
How far can you run in 5/7 of an hour if you run at a speed of 8 2/5 mph?
Mazyrski [523]
Answer: you can run 6 miles


explanation: 8 2/5 divided by seven = 1.2 1.2x5 = 6
5 0
4 years ago
NO LINKS PLEASE I NEED REAL ANSWERS<br> What are the numbers missing on all blanks?
Maru [420]
Ok the numbers r
16/3 x+ 29/3
8 0
3 years ago
Which expression is equivalent to 10k+17-7j-18-11k?
balu736 [363]

Answer:

B. -7j-k-1

Step-by-step explanation:

Simplify:

1. IDENTIFY LIKE TERMS

<em>10k</em>+17-7j-18-<em>11k</em>

  • <em>10k and -11k are like terms since they have the same variable.</em>
  • 17 and -18 are like terms since they are regular numbers.
  • -7j has no like terms.

2. COMBINE LIKE TERMS

-7j-<em>k</em>-1

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rectangle is 12.5 m wide and 18.24 m long.<br><br> What is the area of the rectangle?
Ivan
Area=228
A=W*L
A=12.5*18.24

3 0
3 years ago
Other questions:
  • If 5x + 3 = 38, what is the value of x?
    12·2 answers
  • Write the equation on the line that passes through (0,-2) and (-5,3)
    5·1 answer
  • Consider the equation v + 4 + v = 8. What is the resulting equation after the first step in the solution?
    13·1 answer
  • Tom has saved $128, and his goal is to save $500. how much more must he save? which equation best represents this situation?
    8·2 answers
  • I’m not sure how to set the problem up. Please help, thank you
    6·1 answer
  • Can anyone answer this please
    13·1 answer
  • Help me. this IS NOTa quiz
    12·1 answer
  • Expand the expression.<br> 0.2(y + 2)
    14·1 answer
  • The local Deli is selling 1.5 bags of ice for $9.75. What is the unit price?
    10·1 answer
  • 8.35 A shopper buys a $100 coat on sale for 20% off. An additional $5 is taken off the sale price by using a discount coupon. A
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!