1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gre4nikov [31]
3 years ago
9

Which statement is true regarding the graph?

Mathematics
1 answer:
frez [133]3 years ago
4 0
The answer is F(-3)=g(-3)
You might be interested in
Consider the sequence of steps to solve the equation:
pav-90 [236]

Answer:

Division Property of Equality

Step-by-step explanation:

→In Step 4, it is shown that the equation is:

3x = 30

→However, to solve for x, you must get it by itself. This means you need to get rid of the 3 that's being multiplied. So since the 3 is being multiplied to x, you must do the opposite of multiplication, which is division.

→As you can see, the total of 30 is decreased in Step 5, since it has been divided by 3, giving you a total of 10.

This shows that the property of equality that yields Step 5 is the <u>Division Property of Equality.</u>

4 0
3 years ago
Which equation represents the axis of symmetry of the function y= -2x^2 + 4x -6?
daser333 [38]

Answer:

The axis of symmetry is on x = 1

Step-by-step explanation:

When you graph the function, the vertex is at (1,-4). This means that the axis of symmetry is at x = 1

If this answer is correct, please make me Brainliest!

7 0
3 years ago
Need help with this math question
Y_Kistochka [10]

Answer:

23%

Step-by-step explanation:

There are 4 male and 3 female freshmen. Thus the total number of freshmen is 7.

On the other hand, we have 14 male students and 16 female students. Thus the total number of students is 30.

If a student is selected at random, the probability that the student is a freshman is;

( 7/30) * 100 = 23.33%

3 0
4 years ago
The cost of petrol rises by 2 cents a liter. Last week a man bought 20 liters at the old price. This week he bought 10 liters at
In-s [12.5K]

Answer: the old price for 1 liter is $0.3

Step-by-step explanation:

Let x represent the old price for 1 liter of petrol.

Last week a man bought 20 liters at the old price. This means that the total amount that the man paid for 20 liters is 20x.

The cost of petrol rises by 2 cents a liter. This means that the new price per liter is x + 2/100 = x + 0.02

This week he bought 10 liters at the new price. This means that the total amount that the man paid for 10 liters is

10(x + 0.02)

= 10x + 0.2

Altogether, the petrol costs $9.20. This means that

20x + 10x + 0.2 = 9.2

30x + 0.2 = 9.2

30x = 9.2 - 0.2

30x = 9

x = 9/30

x = 0.3

3 0
3 years ago
I really need help! This is last minute and its 1 am. I'm tired so I'm going to leave it to you guys to solve my problems and pr
Illusion [34]

Answer:

<h2><u>question 1</u></h2>

n^{2} - 20n -96 = 0

use product and sum method

product = -96

sum = -20

numbers needed = ( -24 , 4)

n - 24 = 0

n + 4 = 0

hence <u>n = 24 and n = -4 </u>

<u></u>

<h2><u>Question 2 </u></h2>

<u />x^{2} + 12 x = 48<u />

in the form ax^{2}  +bx +c = 0

= x^{2} +12x - 48

make use of the formula :

\frac{-b+-\sqrt{b^{2} -4ac} }{2a}

replace values to make 2 equations :

1.\frac{-12+\sqrt{12^{2} -4*1*-48} }{2*1} = 3.17

2.\frac{-12-\sqrt{12^{2} -4*1*-48} }{2*1} = -15.2

hence <u>x = 3.17 and x = -15.2</u>

<u />

<h2><u>Question 3 </u></h2>

<u />x^{2} -14x+40=0<u />

use product and sum method

product = 40

sum = -14

numbers needed = (-10 , -4)

x - 10 = 0

x - 4 = 0

hence<u> x = 10 and x = 4</u>

<u />

<h2><u>Question 4 </u></h2>

<u />5b^{2} -20b-18 = 7<u />

in the form ax^{2}  +bx +c = 0

this becomes 5b^{2} -20b-18-7

= 5b^{2} -20b-25

can simplify by 5

= b^{2} -4b-5 =0\\

use product and sum method

product = -5

sum = -4

numbers needed (-5 , 1)

b-5 = 0

b + 1 = 0

hence <u>b = 5 and b = -1</u>

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Theater tickets for children cost $5.adult tickets cost $3 more . If 2 adults and 2 children buy theater tickets, what is the to
    5·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through (-6,2) and (-3,4)?<br> HELP!!!
    14·1 answer
  • Darien ordered a soda for $2.75, a sandwhich for $8.50, and a dessert for $3.85. Sales tax was $1.15. Whats the total amount of
    6·1 answer
  • A stadium has 50 comma 00050,000 seats. Seats sell for ​$3030 in Section​ A, ​$2424 in Section​ B, and ​$1818 in Section C. The
    6·1 answer
  • To get the shade he wants,he mixed 1/8 quart of red and 3/4 quart of yellow. What is the unit rate of red paint to yellow paint?
    9·2 answers
  • Work out the size of angle x
    10·2 answers
  • If f(x) = 3x + 2, what is f(5)?
    7·2 answers
  • Jax used cubes to make the right rectangular prism below.
    9·1 answer
  • Can some help pleasee????
    10·1 answer
  • Write the equations of the lines on the grid.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!