1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitry_Shevchenko [17]
3 years ago
13

Which job would require a license or certification? ambassador lobbyist high school teacher state senator

Business
2 answers:
xz_007 [3.2K]3 years ago
5 0
The correct answer is HIGH SCHOOL TEACHER.
A license or a certification is one of the major method that the government used to ensure that the right set of people are employed to do a particular job. Take teaching, nursing and doctoring for instance, these professionals render their services directly to the people and they have great impacts on the people they attending to, sometimes, the way they render their services to their customers determine whether these people will die or live. So, the government has to ensure that qualified and appropriate people are handling these jobs, that is why certificates and licences are needed to do these kinds of jobs.
MAVERICK [17]3 years ago
3 0
State senator. Hope it helps
You might be interested in
Organizations using a matrix structure Multiple Choice
kherson [118]

Answer:

D. contain multiple overlapping command structures, in which all employees report to three or more managers.

Explanation: Matrix structure is a type of organisational structure used by some companies to accomplish some projects where juniors/subordinates engaged in the project will have to report to two bosses like the process owner and the project manager,in matrix their is an interlinked reporting pattern where a particular subordinate reports two or more bosses.

the main disadvantage of this structure is the problem of authority where subordinates may not be able to know who and how to report some issues.

7 0
3 years ago
A company's inventory records indicate the following data for the month of January: Jan. 1 Beginning 180 units at $9 each Jan. 5
katovenus [111]

Answer:

The amount of cost of goods sold for January:

                                     LIFO          FIFO      Weighted Average

Cost of goods sold    $4,520     $4,420       $4,452

Explanation:

a) Data and Calculations:

Date     Description    Units          Unit Cost/Price Total Cost Total Revenue

Jan. 1    Beginning       180 units at $9 each           $1,620

Jan. 5   Purchased      170 units at $10 each            1,700

Jan. 9   Sold              (300) units at $35 each                             $10,500      

Jan. 14  Purchased    200 units at $11 each            2,200

Jan. 20 Sold              (150) units at $35 each                                5,250

Jan. 30 Purchased    230 units at $12 each           2,760

Total                    780 / 450                                   $8,280         $15,750

b) Cost of goods sold:

LIFO:

Jan. 9   Sold  (300) 170 units at $10 = $1,700

                               130 units at $9 =      1,170

Jan. 20 Sold  (150) 150 units at $11 =    1,650

Cost of goods sold =                          $4,520

c) FIFO:

Jan. 9   Sold  (300) 180 units at $9 = $1,620

                               120 units at $10 =  1,200

Jan. 20 Sold  (150) 50 units at $10 =     500

                              100 units at $11 =    1,100

Cost of goods sold =                        $4,420

d) Weighted-Average:

Jan. 9   Sold  (300) 300 units at $9.49 = $2,847

Jan. 20 Sold  (150) 150 units at $10.70 =    1,605

Cost of goods sold =                                $4,452

Weighted Average Cost at each point of sale:

$9.49 = ($1,620 + $1,700)/350 units

$10.70 = (($9.49*50) + $2,200)/250 units

e) LIFO = Last In, First Out is based on the assumption that the items sold are from the last inventory purchased instead of the first.

FIFO = First In, First Out is based on the assumption that the items sold are from the first inventory instead of the last.

Weighted-Average: This method averages the cost of inventory to determine the unit cost.

Under the perpetual inventory system, the inventory costs are recorded immediately after an inventory transaction and not at the end of a period.

6 0
2 years ago
Thomlin Company forecasts that total overhead for the current year will be $11,667,000 with 168,000 total machine hours. Year to
Alenkinab [10]

Answer: c.$69 per machine hour

Explanation:

The predetermined overhead rate is the rate that the company forecasted that overhead would cost per hour.

Thomlin Company forecasted that total overhead for the current year will be $11,667,000 with 168,000 total machine hours.

The Predetermined Overhead rate would therefore be,

= Total Forecasted Overhead / Machine Hour

= 11,667,000 / 168,000

= $69.44

= $69

This means that the forecast was that for every Machine Hour, overhead accrued was $69.

3 0
3 years ago
Hollis, an individual, makes a cash contribution to Orchestra Y, a nongovernmental not-for-profit organization, unrestricted as
FromTheMoon [43]

Answer:

Operating activities

Explanation:

Operating activity of a business is the function that a business performs that is directly related to provision of goods and services to customers. It is the core business activity.

For example a car production company has manufacturing as its core operating activity.

In this scenario Hollis, an individual, makes a cash contribution to a nongovernmental not-for-profit organisation and is considered as an investment in the cultural future of the city where Orchestra Y is located.

Since the contribution is for investment in the community and this is a core function of the NGO, it can be reported as cash flow from its operating activities

5 0
3 years ago
Complete the following data taken from the condensed income statements for merchandising Companies X, Y, and Z. Enter net loss w
jok3333 [9.3K]

Answer:

1226=113 %44311)23444443

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Organizational objectives should do all of the followinjg except
    13·1 answer
  • Scott is an older individual applying for a job to work in a predominately​ millennial-aged workforce. His assumption that the i
    7·1 answer
  • Which combination of events could have caused the equilibrium interest rate to fall and the equilibrium quantity of loanable fun
    9·1 answer
  • According to Franks and Smallwood (2013), information has not become the lifeblood of every organization, and that an increasing
    15·1 answer
  • Responsible drivers assess their personal fitness to drive before getting behind wheel Discuss 3 questions you should ask yourse
    7·1 answer
  • If Colombia spends 2 hours producing coffee and 6 hours producing oranges, and Cuba spends 3 hours producing coffee and 1 hour p
    15·1 answer
  • When McDonald's and other fast food restaurants offer "value menu" items at surprisingly low prices, they are most likely using
    6·1 answer
  • A company pays it's workers 20$ a day .<br>Is it a fixed cost or variable cost ??​
    8·1 answer
  • The Unadjusted Trial Balance columns of a work sheet total $84,000. The Adjustments columns contain entries for the following: O
    10·1 answer
  • 22. Which one of the following is correct regarding the utilization of a good without an alternative use?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!