1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nata0808 [166]
3 years ago
7

What is a decimal for 8/24

Mathematics
2 answers:
Evgesh-ka [11]3 years ago
7 0
8/24= 0.333333 8/24=1/3 = 1 divided by 3 =0.333333
lesya [120]3 years ago
6 0
The answer is .33333333 
Because 8 divided by 24= .33333333 

I hope this helps:)
You might be interested in
Which ratio is equal to the number π
Blizzard [7]

Answer: 3.14

Step-by-step explanation:

Succinctly, pi—which is written as the Greek letter for p, or π—is the ratio of the circumference of any circle to the diameter of that circle. Regardless of the circle's size, this ratio will always equal pi. In decimal form, the value of pi is approximately 3.14.

7 0
3 years ago
Hey<3 If you help you’re amazing if you don’t you’re awesome.
OleMash [197]
<h3>Answer:  576 </h3>

============================================================

Check out the diagram below.

I've split the figure into 3 separate blocks. We calculate the volume of each block, then add up those volumes to get the final answer.

  • Block A = largest block on the left
  • Block B = middle block
  • Block C = smallest block on the right

So,

  • volume of block A = length*width*height = 6*6*8 = 288 ft^3
  • volume of block B = length*width*height = 6*6*5 = 180 ft^3
  • volume of block C = length*width*height = 6*6*3 = 108 ft^3

Therefore, the total volume we're working with is:

A+B+C = 288+180+108 = 576 cubic feet

The "cubic feet" or "ft^3" portion is already taken care of by your teacher, so you just need to type in the number itself.

4 0
2 years ago
A gym membership costs $25 to join and $14 each month. Write and use an algebraic expression to find the cost of the gym members
lina2011 [118]

Answer:

See below.

Step-by-step explanation:

So we know that a gym membership costs $25 plus $14 each month.

In other words, the one-time cost is $25 and there will be a cost of $14 each month.

We can write this as:

f(x)=14x+25

Where f(x) equals the total cost given the number of months x.

For 6 months, the total cost will be:

f(6)=14(6)+25\\f(6)=84+25\\f(6)=\$ 109

6 0
3 years ago
A 50 lb bag of grass seed cost $222.50 find the unit cost per lb of this grass seed
myrzilka [38]
To find the cost per one pound, we divide the total cost $222.50 by the total number of pounds (50 lb).

= $222.50 ÷ 50
= $4.45 per pound


ANSWER: Each pound of grass seed costs $4.45.

Hope this helps! :)
3 0
3 years ago
Micah is twice as old as Richard. Richard is four times as old as Ken. Ken is five years old. How old is Micah?
irinina [24]

Answer:

the answer is 40

Step-by-step explanation:

micah is 40

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following shows 27/54 written in Prime factored form to help in reducing the fraction to simplest form?
    11·1 answer
  • If the denominator of 7 12 is increased by a number and the numerator of the fraction is doubled, the result is 1. find the numb
    13·1 answer
  • What is transposition
    11·1 answer
  • Determine if the graph is symmetric about the x-axis, the y-axis, or the origin. r = 4 cos 3θ. PLEASE HELP ME SOLVE RN I NEED TH
    6·1 answer
  • Solve algebraically for all values of x
    13·1 answer
  • Tell whether the sequence , , , . . . is arithmetic, geometric, or neither. Find the next three terms of the sequence. A. neithe
    6·1 answer
  • (easy math question please help) find the value of x question #7
    5·2 answers
  • How many total outfit options are represented? <br><br>12<br>22<br>30<br> 3​
    14·1 answer
  • 8x + 1 = -8 - X<br> What is X?
    10·2 answers
  • An entertainment company surveyed 360 people to findout their favorite type of movie. The results of thesurvey are shown below.F
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!