Answer:
9.20
Step-by-step explanation:
Answer:
Part 1) The unit rate is ![\$0.25\ per\ ounce](https://tex.z-dn.net/?f=%5C%240.25%5C%20per%5C%20ounce)
Part 2) A 56 ounce bag of pumpkin Seeds cost $14.00
Step-by-step explanation:
Part 1) What is the unit rate for the pumpkin seeds?
we know that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or ![y=kx](https://tex.z-dn.net/?f=y%3Dkx)
Let
y ----> the cost of pumpkin seeds in dollars
x ---> the weight in ounces
we have
For x=24 ounces, y=$6
Find the value of the constant of proportionality k
![k=\frac{y}{x}](https://tex.z-dn.net/?f=k%3D%5Cfrac%7By%7D%7Bx%7D)
substitute the values
![k=\frac{6}{24}=\$0.25\ per\ ounce](https://tex.z-dn.net/?f=k%3D%5Cfrac%7B6%7D%7B24%7D%3D%5C%240.25%5C%20per%5C%20ounce)
The unit rate is the same that the constant of proportionality k
therefore
The unit rate is
![\$0.25\ per\ ounce](https://tex.z-dn.net/?f=%5C%240.25%5C%20per%5C%20ounce)
Part 2) How much would 56.
ounce bag of pumpkin seeds cost?
we know that
The linear equation is equal to
![y=0.25x](https://tex.z-dn.net/?f=y%3D0.25x)
For x=56 ounces
substitute in the linear equation and solve for y
![y=0.25(56)=\$14.00](https://tex.z-dn.net/?f=y%3D0.25%2856%29%3D%5C%2414.00)
D because , 10+ 24 greater than 26
You need take the first and the second number add together must be greater the last one.
10,24,26
10+24 = 34
34>26
I believe it’s translation
2 dogs/ 3 cats and 10 dogs/ 15 cats are an example of
b. Equivalent ratios
__________________________
![\frac{10 \: dogs}{15 \: cats} = \frac{5 \times 2 \: dogs}{ 5 \times 3 \: cats} = \frac{2 \: dogs}{3 \: cats} \\](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B10%20%5C%3A%20dogs%7D%7B15%20%5C%3A%20cats%7D%20%20%3D%20%20%5Cfrac%7B5%20%5Ctimes%202%20%5C%3A%20dogs%7D%7B%205%20%5Ctimes%203%20%5C%3A%20cats%7D%20%20%3D%20%20%5Cfrac%7B2%20%5C%3A%20dogs%7D%7B3%20%5C%3A%20cats%7D%20%20%5C%5C%20)
We can see that they are equivalent ratios.