1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
e-lub [12.9K]
2 years ago
9

A restaurant offers a dinner special in which diners can choose anyone of three appetizers, anyone of four entries, anyone of fi

ve side dishes, and anyone of six desserts. How many different meals are possible?
Mathematics
1 answer:
Ainat [17]2 years ago
3 0

Answer:

4 meals , is this the ans

You might be interested in
a strip of paper is 9/10 of an inch long. you need to cut the paper into 3/12 inch pieces. how many pieces will you be able to c
e-lub [12.9K]
We have to divide 9/10 by 3/12.

if we divide by a fraction, we can instead multiply by it's inverse:

\frac{9}{12}/ \frac{3}{12}  = \frac{9}{12} * \frac{12}{3}

so now we count:

\frac{9}{12} * \frac{12}{3} =\frac{9}{1} * \frac{1}{3}=3

so we can cut exactly 3 pieces!



5 0
3 years ago
Emma has some money. She spends 2/3 of her money on clothes. She spends some more money on school supplies. Which number is a re
Jlenok [28]
$2.00 cause imagine she has 6 dollar 2/3 is 4.00 so it's 2.00
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The vertex of the parabola below is at the point (2, 4), and the point (3, 6) is on the parabola. What is the equation of the pa
Liula [17]
<span>C and B are *candidates* for being the correct solution
because f(2) = 4 for both.
</span>
A is the correct solution because f(3)=6
4 0
3 years ago
Farmer Bill sold potatoes at the farm market. He sold a quarter to the first person, 4/9 of what was left to the second person,
mel-nik [20]

Answer: 120 lb of potatoes.

Step-by-step explanation:

Let the pounds of potatoes sold by farmer Bill      = X lb

Fractional part sold to the first person                    = 1/4

Therefore 1/4 of X                                                      = 1/4  x X

                                                                                    = X/4 lb of potatoes.

No of potatoes left for sale                                        = X - X/4

                                                                                    = ( 4x - x )/4

                                                                                    = 3x/4 lb.

Fractional part sold to the second person out of the reminder = 4/9

Therefore 4/9 of 3x/4                                                 = 4/9 x 3x/4

                                                                                    = x/3 lb of potatoes.

Amount of potatoes left for sale                               = 3x/4 - x/3

Resolve into fraction , we have                                 = (9x - 4x)/12, because 12 is the LCM.

                                                                                    = 5x/12

Third buyer bought 4/5 of the left over                    = 4/5 of 5x/12

                                                                                   =   x/3 lb of potatoes.

Amount  of potatoes left                                           =   5x/12 - x/3

Resolve in to fraction again  taking 12 as the LCM =   ( 5x - 4x )/12

                                                                                   = x/12 lb of potatoes .

Therefore, the left over was 10 lb .

To determine the value of x now which correspond to the amount of potatoes sold by Farmer Bill, we shall the equate the left to  x/12 = 10                                                                                                                

we now cross multiply to get the value of x                             x = 120 lb.

therefore the pound of potatoes sold by farmer Bill  = 120 lb.                                        

                                                                                 

4 0
2 years ago
Could somebody help me with my test?!?!
Finger [1]

Answer:

e=12

b=1,2

c=6

a=5

d=10

here is my reason for getting all this answers because they are corresponding angles.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Can anyone check my answer?
    11·1 answer
  • 3/4 divided by w equals what
    8·1 answer
  • Help once again !!!!
    14·2 answers
  • Compute the average value of the following function over the region R. f(x,y) = 7 sin x cos y R= { (x,y): 0 leq x leq pi/2, 0 le
    10·1 answer
  • Is it possible to divide 32 actors into equal groups that meet the requirements below? Requirement 1: There must be at least 2 g
    10·1 answer
  • Taylor pays $5.25 for 0.5 yards of fabric. What is the cost per yard?
    11·2 answers
  • Does anyone know the answer to this ?
    11·1 answer
  • Va rog mult sa ma ajutati ,imi trebuie neaparat . plz
    7·1 answer
  • Find the total cost to the nearest $115 tablet, 35% markup
    7·2 answers
  • How are you really? 100 points, Be honest.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!