1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
likoan [24]
3 years ago
6

What are two different ways to evaluate 4 with an exponent of 4?

Mathematics
1 answer:
Advocard [28]3 years ago
3 0
You can do 4squared times 4 squares which is 16*16=256, it you can do 2 to the 8th power. Which is also 256
You might be interested in
Arrange the slopes from flattest to steepest.<br><br> -3/2, 0, 4/3, undefined
Dovator [93]
To arrange the slopes we need to take their absolute values.
1. U<span>ndefined  slope means a vertical line, so it is going to be steepest.
2.|4/3| = 4/3
3.|-3/2| = 3/2
4. 0  means horizontal line.

</span>From flattest to steepest: 0, -3/2, 4/3, undefined.
8 0
4 years ago
Who's will help me with my work
snow_tiger [21]

Answer:

Ok

A. 33x - 14

B. 18x - 10

C. a - 20

D. 40a + 5

E. 5n - 24

F. - 16n + 37

G. -7x + 12

H. 15x + 28

I. - 7a +24

J. 13a - 27

K. -48n - 16

J. - 12n + 35

Well hope all this helps :)

Step-by-step explanation:


3 0
3 years ago
(x+3)² how do i solve
Mila [183]
X2+9+6
 hope this helps
3 0
3 years ago
Please will mark BRAINLIEST need help with this
Rudik [331]

Answer:

Step-by-step explanation:

So for this one you need to find how much text messeages you make in a day and subtract it from 19.

The second one confused me though.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
3.3.PS-15
Nimfa-mama [501]

Answer:

15%

Step-by-step explanation:

I think its 15%

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A house has decreased in value by 26% since purchased if its current value is 185,00 what was its value when it was purchased
    6·1 answer
  • Devon is trying to find the unit price on a six pack of drinks on sale for $2.99 his sister says that at that price each drink s
    14·1 answer
  • Patrick is packing up his closet because he is moving to a new house.He has 100 belts and 25 pairs of shorts to equally distribu
    5·1 answer
  • At a bead store, glass beads cost $2.85 per ounce.
    12·2 answers
  • Trina has two brothers. one brother is 7 years older than trina and the other brother is 7 years younger than trina. the product
    7·1 answer
  • Which of the following is true of histograms? (Check all that apply.)
    6·2 answers
  • What is the perimeter of a rhombus whose diagonals measure 42cm and 56cm?
    14·2 answers
  • Determine the discriminant for the quadratic equation 0=-2x^2+3. Based on the discriminant value, how many real number solutions
    11·1 answer
  • Rachel and Hugo sorted 265 crayons each box had 10 crayons how many crayons are left?
    13·1 answer
  • Put these numbers in order from least to greatest <br><br><br><br>HELP ASAP<br><br>TIA​
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!