0.78 per pound is unit rate
Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.
3.90 divided by 5 is 0.78
14/20
14/18
1
7
—————————————////
Answer:
Step-by-step explanation:
6cm
Answer:
12
Step-by-step explanation:
Using the 30-60-90 triangle formula side AB would be double of side CB.
Answer: 175V
Step-by-step explanation:
V112+V63=112v+63V
Add them together because the terms are like terms. Therfore, 112V+63V=175V