1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PIT_PIT [208]
3 years ago
5

Kendra has 1/3 pound of raisins. She placed them equally into 3 containers. How much will be in 1 container?

Mathematics
2 answers:
kari74 [83]3 years ago
8 0
1/3 divided by 3 is
1/9 would be in each container

hope that helps
kakasveta [241]3 years ago
5 0

It is given that,

Kendra has 1/3 pound of raisins . And total number of containers =3 .

We have to find how much raising will be in each container , if she placed raising equally in the three container.

And for that we do the division, that is

\frac{1/3}{3} = \frac{1}{9}

You might be interested in
Solve the following system of equations by using the elimination method.
mariarad [96]

Answer:

the answer is (6, 1)

Step-by-step explanation:

x² + y² - 12 x - 2 y + 12 = 0

(x²-12x) +(y² -2y) +12 = 0

(x²-2(6)(x)+6²)-6² +(y² -2y+1) -1+12 = 0

(x-6)² +(y-1)² = 5²

the center of a circle is (6, 1)

4 0
3 years ago
your classmate is starting a new fitness program. He is planning to ride his bicycle 45 minutes every day. He burns 10 calories
Verizon [17]
Burn you mean to cook like pele
3 0
3 years ago
Expressions and Equations
Anna71 [15]

Answer:

A) 4x+8

B) 8x-16

C) 8x+12

D) 6x+6y+6z

Step-by-step explanation:

multiple the number outside of the parentheses by each number or letter inside the parentheses

8 0
3 years ago
The sides of a octagon each have a length of 8x inches.write an expression for the Perimeter of the octagon in inches
miss Akunina [59]

8(8x)

<em>I hope I helped you with your solution! If I did, please give me Brainliest, and click the "thanks" button! It would truly make my day!</em>

6 0
3 years ago
Please help :(((((((((((((((((((((((((
PilotLPTM [1.2K]

jeez that looks really hard

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Eric has saved $18,300 toward a down payment on a house. He makes a salary of $59,750 a year. What is the maximum Eric could spe
    14·1 answer
  • Need help saying Korean ​
    7·1 answer
  • Original price: $119.00; Markdown: 70%
    5·2 answers
  • A radio station requires DJs to play 4 commercials for every 36 songs they play. What is the unit rate of songs to commercials?
    6·1 answer
  • Write the number 3.8 in the form a/b using integers
    12·1 answer
  • Why is the square root of 36 equal to 6?​
    7·2 answers
  • The Lopez family left Dallas and went to Houston. Then they went from Houston to Austin. Then they took the shortest route back
    13·1 answer
  • I WILL MARK BRAINLEIST AND 20 EASY POINTS
    13·1 answer
  • Find the slope between (7,-4)and (2,-4)
    8·1 answer
  • Jill and Erika made 5 gallons of lemonade for their lemonade stand. How many quarts did they make? If they charge $2.50 per quar
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!