1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artyom0805 [142]
3 years ago
12

Solve each system of equations by graphing y=-1/2x+5 and y=3x-2

Mathematics
1 answer:
777dan777 [17]3 years ago
3 0
Just make the equations equal to each other.  -0.5x+5=3x-2.  Solve for x and find that it is 2, via simple algebra.  Since you know x is 2, sub it in in either equation to find y.  y should be 4.  So the point that fits both equation is (2,4).  This shows that the two graphs of these lines will intersect at this exact point.

If you were to graph these two lines, you ould see that the point of intersection is at (2,4) like we solved for.
You might be interested in
Find the area of the composite shape. quickly please
Drupady [299]

Answer:

4800 1 x 24 x 25 x 8

Step-by-step explanation: 1 x 24 x 25 x 8

6 0
3 years ago
Which store has the better buy? Pet Smart sells 20 pounds of pet food for $13.99 or Chewy sells 50 pounds of pet food for $37.99
zimovet [89]

Answer:

pet smart sell

Step-by-step explanation:

because it is cheaper than other sell

6 0
2 years ago
A store owner had 42 pounds of almonds, 38.5 pounds of walnuts, and 62.5 pounds of peanuts. If the owner splits the peanuts equa
Zina [86]

Here is your answer

12.5 pounds

REASON:

Weight of total peanuts= 62.5 pounds

It is splitted into equally into 5 jars.

So,

Pounds of peanut each jar contains= Total weight/No. of jars

= 62.5/5 pounds

= 12.5 pounds (in each jar)

HOPE IT IS USEFUL

6 0
2 years ago
A jacket at Academy is $60. You have a coupon for 20% off. What is the new price?
svetlana [45]

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Chang made $156 for 13 hours of work at the same rate, how many hours would he have to work to make $108?
sdas [7]

Answer:

  9 hours

Step-by-step explanation:

"At the same rate" means time and wages are proportional.

  time/wages = t/$108 = (13 h)/$156

  t = 108(13 h)/156 . . . . . . . . . . . . . . . units of dollars cancel

  t = 9 h

Chang would have to work 9 hours to make $108.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • In the American Heart Association journal Hypertension, researchers report that individuals who practice Transcendental Meditati
    8·1 answer
  • Joe makes $1,298.50 in one week. How much does he make in one day?
    12·1 answer
  • Write x2 - 12x + 8 in vertex form. a. (x-6)2 -28 = 0 b. (x-4)2 - 11 = 0 c. (x-4)2 - 13 d. (x-4)2 - 15
    15·1 answer
  • Can someone please help
    10·1 answer
  • What is the solution of the system? Use substitution. y = x + 6 y = 2x
    8·1 answer
  • Which symbol makes the sentence true?
    5·1 answer
  • Find the length of AP in<br>the diagram below,<br>rounding to the nearest tenth​
    6·1 answer
  • Find the slope of a line parallel to each given line
    5·1 answer
  • Which inequality is shown in the graph?
    15·1 answer
  • Can you get the answer then you win
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!