1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elena-2011 [213]
2 years ago
9

If triangle ABC is congruent to triangle DEF, which statement is not true?

Mathematics
2 answers:
Darya [45]2 years ago
6 0

the Answer is B hope this helps


ArbitrLikvidat [17]2 years ago
3 0
The answer would be b.) angle C is congruent to angle E. 
Hope this helps
You might be interested in
What is the answer to the question 0.4 times 100
Lunna [17]
The answer is forty move the decimel by teo places
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the circumference of the circle in the example? 2π 4π 6π
ale4655 [162]

Answer:vssbiubpu buivbub [u bu[b [uib

Step-by-step explanation:

scewsucpsivgeduaigxuygu1yuwgyugvuygquyy3gvdv

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of digit 3 in the number 2314^5
Black_prince [1.1K]

Answer:

DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A book store offers a sale on a new book. The sale is "buy two of the books and get the third book free." Tommy pays $26 for thr
Molodets [167]

Answer:

Salvo en cada library 4.33

3 0
2 years ago
It takes james 2.5 minutes to type 150 words at that rate how mant words can james type in 6 minutes
sergey [27]

The number of words james can type in 6 minutes at the same rate is 360 words

Given:

Number of minutes to type 150 words = 2.5 minutes

let

number of words James can type in 6 minutes = x

Equate the ratio of the number of words to number of minutes

150 : 2.5 = x : 6

150/2.5 = x/6

cross product

150 × 6 = 2.5 × x

900 = 2.5x

x = 900/2.5

x = 360 words

Therefore, the number of words james can type in 6 minutes is 360 words

Learn more about ratio:

brainly.com/question/16981404

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
    8·1 answer
  • Which of the following choices can be used to check the answer in this equation?
    6·2 answers
  • Which equation can be use to solve for x in the parallelogram below ?
    14·2 answers
  • Find the area to the triangle 22cm 5cm 15 cm
    15·1 answer
  • Please Help, Thank you!
    12·1 answer
  • Solving the following system using the elimination of substitution method.<br> 5a+3b=11<br> -2a+3=b
    11·1 answer
  • Lillianne made 6 out of every 10 baskets she attempted during basketball practice. If she attempted to make 25 baskets, how many
    15·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIST. The dot plot below shows 4 data points with a mean of 6. A dot plot going from 1 to 10. 1 dot is above 2, 6
    7·2 answers
  • Is the expected wait time for 240 people less than, greater than, or equal to 40 minutes? How do you know?
    6·1 answer
  • HHHHEEEELLLLPPPPP<br> PPPPLLLLLLSSSSS<br> 10 points
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!